Onemocní vám dítě? Škrty v ošetřovném končí. Dočasně

Petr Kučera Petr Kučera
1. 6. 2010 20:58
Společně s mateřskou se na loňskou úroveň zvyšuje i ošetřovné
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Lidé, kteří zůstanou doma s nemocným dítětem či jiným členem rodiny, dostanou o trochu více peněz než dosud. Od 1. června totiž končí škrty v ošetřovném, které byly součástí Janotova úsporného balíčku. Těsně před volbami to prosadily ČSSD, KDU-ČSL, komunisté a Strana zelených.

Oproti peněžité podpoře v mateřství však lidé, kteří od letošního ledna do konce května dostali nižší ošetřovné, nemají nárok na zpětné doplacení dávek na vyšší úroveň. Opětovné zvýšení se týká jen ošetřovného po 1. červnu.

Příjemná změna ale zřejmě nepotrvá dlouho. Pokud novou vládu podle očekávání sestaví ODS, TOP 09 a Věci veřejné, téměř jistě obnoví škrty v mateřské i ošetřovném. Na obou dávkách tak v součtu chtějí ušetřit kolem dvou miliard ročně ze státního rozpočtu (z toho na ošetřovném kolem 400 milionů).

Lidé od letošního ledna obdrželi na ošetřovném řádově o stovky korun méně poté, co úsporný balíček zrušil proplácení prvních tří dnů ošetřování (místo maximálně devíti či šestnácti se proplácelo jen šest nebo třináct). Například matka s měsíční mzdou 18 tisíc korun dostala letos při devítidenní nemoci dítěte o téměř tisícikorunu méně než vloni.

Nejen při nemoci dítěte

Existují tři skupiny důvodů, kdy zaměstnanci vzniká nárok na ošetřovné.

Především jde o ošetřování nemocného nebo zraněného člena domácnosti. U dětí do 10 let je takový nárok automatický, zatímco u starších členů domácnosti musí lékař výslovně potvrdit, že jejich zdravotní stav "nezbytně vyžaduje ošetřování jinou osobou".

Praktické příklady

  • První příklad: Rodič (nesplňující definici osamělého zaměstnance) čerpá devět dnů ošetřovného s nemocným dítětem. Krátce před skončením tohoto termínu lékař změnil diagnózu a prodloužil původně odhadovanou délku léčení. Takový případ se nepovažuje za vznik nového důvodu. Nárok na finanční dávky proto zaniká po původních devíti dnech.
  • Druhý příklad: Rodič byl doma devět dnů s nemocným dítětem. Lékař jej pak prohlásil za zdravé, ale po jediném dni ve škole dítě znovu onemocnělo. V tomto případě má rodič nárok na dávky ošetřovného za dalších devět dnů. Mezi dvěma různými onemocněními by dokonce nemusel být ani den přestávky. Nestačí však pouhá změna diagnózy.
  • Třetí příklad: Rodič pečoval devět dnů o jedno nemocné dítě. Hned jak se jedno dítě uzdravilo, onemocnělo druhé - také na devět dnů. Totéž se pak opakovalo i s třetím dítětem. Rodič má samozřejmě nárok na 3x9 proplacených dnů.
  • Čtvrtý příklad: Rodič pečuje devět dnů o jedno nemocné dítě. Sedmý den jí onemocní také druhé dítě, také na devět dnů. Řešení? Při souběhu nemocí obou dětí se proplácí jen jediná dávka, tedy ne dvojnásobek. Poté rodiči náleží dávka za druhé dítě, avšak začátek této lhůty se počítá od skutečného začátku nemoci (důvodu ošetřování), tedy nikoliv až od skončení předchozí nemoci. Z nemocenského pojištění tedy rodič nedostane zaplaceno 9+9 dnů, ale jen 9+6 dnů.

Na ošetřovné máte nárok i při péči o zdravé dítě mladší 10 let, pokud je škola (nebo obdobné zařízení, v jehož denní péči jinak dítě je) uzavřena kvůli havárii, epidemii či jiné nepředvídané události. Do stejné skupiny řadí zákon také situaci, kdy tam dítě nemůže chodit kvůli nařízené karanténě.

A do třetice máte nárok na ošetřovné, pokud nahrazujete osobu, která jinak (obvykle) o dítě pečuje. Tedy pokud například nemůže o dítě pečovat matka, protože sama onemocněla, utrpěla úraz, porodila, má nařízenou karanténu a podobně.

Mezi další důležité podmínky patří, že s ošetřovanou osobou musíte žít ve společné domácnosti. Výjimkou jsou děti mladší deseti let - jestliže jste jejich rodič, nemusíte tuto podmínku splnit (pokud mají dítě ve společné nebo střídavé výchově).

Kdo nedostane nic

Nárok na ošetřovné nemají lidé pracující na základě dohody o pracovní činnosti, lidé trvale pracující z domova (takzvaní domáčtí zaměstnanci) a zahraniční zaměstnanci. Nárok nemají ani osoby samostatně výdělečně činné (podnikatelé), přestože si platí nemocenské pojištění. Kromě toho zákon stanoví další, méně obvyklé výjimky.

Devět, nebo šestnáct dnů?

Za výše uvedených situací vznikne nárok na volno v zaměstnání na prakticky neomezenou dobu. Zaměstnavatel vás tedy musí omluvit přímo ze zákona - nezáleží na jeho uvážení. Proplaceno (z vašeho nemocenského pojištění) však dostanete maximálně devět nebo šestnáct kalendářních dnů.

Devítidenní limit se vztahuje na všechny zaměstnance s výjimkou takzvaných osamělých (za ně se považují zejména svobodní, rozvedení nebo ovdovělí, pokud nežijí ve společné domácnosti s družkou či druhem.

Tyto hračky ke dni dětí nedávejte. Podívejte, před čím varuje ČOI:

Jestliže byla ošetřovaná osoba převzata do nemocnice, pak se běh lhůty přerušuje.

Přesto není vyloučeno, že během jednoho kalendářního měsíce budete pobírat ošetřovné i déle než devět nebo šestnáct dnů. Zákon totiž nijak neomezuje, kolikrát do měsíce můžete ošetřovné znovu uplatnit. Musí jít ale vždy o nový případ, tedy nový důvod - byť si vaši péči znovu vyžaduje stejná osoba. Příklady najdete ve sloupečku vpravo.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zvednou vám mateřskou. Kdy a jak? Projděte si přehled
Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti
Nová vláda: kde vám vezme peníze z rodinného rozpočtu

 

Právě se děje

Další zprávy