Onemocní vám dítě? Škrty končí, dostanete jako vloni

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2010 12:37
Oproti mateřské už lidé nedostanou vyšší dávky zpětně
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Zrušení škrtů v ošetřovném nakonec přece jen našlo potřebnou podporu většiny poslanců. Místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi se totiž podařilo k lidoveckému návrhu na zvýšení mateřské přidat i změnu ošetřovného. Také tato dávka by se tedy měla vrátit na loňskou úroveň.

Oproti mateřské se však ošetřovné už zpětně neproplatí lidem, kteří od ledna dostali nižší dávky. Lidé tak obdrželi řádově o stovky korun méně poté, co úsporný balíček zrušil proplácení prvních tří dnů ošetřování.  Například matka s měsíční mzdou 18 tisíc korun dostala letos při devítidenní nemoci dítěte o téměř tisícikorunu méně než vloni.

I přes dnešní souhlas poslanců se ošetřovné pravděpodobně nevrátí na loňskou úroveň dříve než v červnu. Poslanci totiž budou muset ještě zřejmě přehlasovat avizované veto prezidenta republiky, přinejmenším pár týdnů pak na změnu systému potřebuje i Česká správa sociálního zabezpečení.

Podrobnosti o tom, kdo má nárok na ošetřovné a kdy se vyplácí, jsme přinesli v samostatném článku. Nejde jen o ošetřování nemocného dítěte, ale také jiného člena rodiny. Nárok vzniká například i při uzavření školy kvůli epidemii.

Podle schváleného úsporného balíčku měly škrty v ošetřovném platit jen pro rok 2010. Státní rozpočet tím měl ušetřit zhruba 400 milionů korun.

Lékárna. Ilustrační foto.
Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Šetřete jinde, řekli poslanci. A zvýšili mateřskou
Janota přitvrdil balíček, škrtí i 2011. Vše určí volby
Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy