Daňové změny u pojištění: Pozor na poradce, nezmatkujte

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 9. 2014 13:25
Pojišťovny varují před nepoctivými poradci, kteří se snaží lidi přesvědčit k ukončení stávající smlouvy a uzavření nové.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Česká asociace pojišťoven varuje lidi, kteří mají sjednané životní pojištění, před příliš aktivními a nepoctivými finančními poradci. Ti se nyní mohou snažit využít neznalosti klientů v souvislosti se změnou zákona, která zpřísní podmínky pro čerpání daňových výhod právě u životního pojištění.

O zpřísnění, které je součástí širšího "balíčku" daňových změn, mají poslanci definitivně hlasovat v příštím týdnu. Už nyní ale podle asociace obcházejí klienty první nepoctiví poradci, kteří se je snaží přesvědčit k ukončení stávající smlouvy a uzavření nové. Jejich zájem je jasný: za sjednání nové smlouvy dostávají velmi vysoké provize.

Poradce vydělá, vy ne

"Lidé – majitelé smluv o životním pojištění - na tom ale v 99 procentech případů prodělají," varuje Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Vyjmenovává přitom celou řadu ztrát, které klientům pojišťoven v případě výpovědi staré a uzavření nové smlouvy vzniknou.

"Klienti přijdou o vyšší garantovaný výnos z minulosti. Při předčasném ukončení smlouvy je zároveň vypláceno jen takzvané odkupné, které je pro klienta méně výhodné. Současně musí klient při předčasné výpovědi doplatit částky v minulosti odečtené od daňového základu. A čím je člověk při sjednání pojistky starší, tím také roste výše pojistného," varuje Síkora.

Chystaná změna, která podle Síkory s 90% pravděpodobností úspěšně projde legislativním procesem, navíc není žádnou revolucí. Přestože se to tak budou snažit některé obchodní sítě lidem prezentovat.

Stát přichází o půl miliardy ročně

Návrh ministerstva financí, na němž se Česká asociace pojišťoven podílela, počítá s tím, že od roku 2015 nebude možné od daní odečítat ty peníze posílané na životní pojištění, u nichž podmínky dovolují předčasné výběry. Stát tím tak reaguje na to, že některé firmy dávají část mzdy zaměstnancům přes pojišťovny právě na smlouvy o životním pojištění. Firmy tím výrazně ušetří za sociální a zdravotní pojištění.

"Počet takových smluv v poslední době výrazně roste. Odhaduji, že stát za rok 2014 takto přijde zhruba o půl miliardy korun," řekl online deníku Aktuálně.cz Filip Král, předseda sekce pojištění osob České asociace pojišťoven.

Na výhody dosáhne polovina lidí

Z celkového počtu 6,4 milionu smluv o životním pojištění jich podle Krále nyní dosahuje na daňové výhody více jak polovina. Připomeňme, že člověk si může od daňového základu odečíst maximálně 12 tisíc korun ročně poslaných na životní pojistku. Na daňový odpočet mají současně nárok jen lidé se smlouvami uzavřenými minimálně na pět let a přinejmenším do 60 let věku. Tyto základní podmínky novela od příštího roku nezmění.

Nově má od příštího roku přibýt jen zmíněná podmínka: Kdo bude chtít daňový odpočet i po roce 2015, musí mít smlouvu, která neumožňuje předčasné výběry. Takovou podmínku by podle Krále nyní splnily dvě pětiny lidí z těch, kteří na výhody dosahují podle dosavadních pravidel.

Pojišťovny slibují, že se o klienty samy postarají a do konce roku jim pošlou informační dopisy, kde je se změnou seznámí a dají jim možnost přejít na nové podmínky. Kdo si chce i nadále zachovat možnost předčasných výběrů, tomu smlouva zůstane beze změny, ale už nebude moci odečítat pojistné od daní.

 

Právě se děje

Další zprávy