Ombudsman si stěžuje na sKartu i na Drábkův úřad

ČTK ČTK
8. 8. 2012 15:00
Varvařovský například kritizuje poplatky za služby nebo nejasnosti kolem exekucí
Sociální karta slouží jako platební i identifikační karta zároveň.
Sociální karta slouží jako platební i identifikační karta zároveň. | Foto: ČS

Brno - Sociální karty mají nedostatky, říká veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. 

Takzvané sKarty začaly počátkem týdne rozdávat úřady práce, lidé přes ně budou dostávat dávky a příspěvky.

Ombudsmanovi například vadí, že slouží jako platební a identifikační karty zároveň, některé služby na nich jsou zpoplatněné a není vyřešen problém s možným uvalením exekucí. "Ministerstvo práce a sociálních věcí problémy odmítá řešit," uvedl.

Varvařovský jednal se zástupci ministerstva několikrát a podle něj neuspokojivě. "Veřejný ochránce práv proto informoval o nejproblematičtějších aspektech sKarty Poslaneckou sněmovnu a vyzval poslance či senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud," stojí ve zprávě kanceláře ombudsmana.

Karta není povinná

Karty mění vyplácení dávek. Jakmile člověk jednou sKartu dostane, už nebude moci dostávat dávky poštovní poukázkou. Peníze bude možné převést na jiný účet či vybrat na pobočkách nebo v bankomatech České spořitelny, v čemž vidí ombudsman jeden z problémů. Lidé z menších obcí budou muset k bankomatům dojíždět a navíc podle něj všichni nejsou zvyklí platební kartu používat.

Poštovní poukázky mohou pro výplatu dávek lidé bezplatně používat do konce roku 2012, potom bude služba zpoplatněná. Ombudsman občany upozornil, že převzít novou sociální kartu není jejich povinnost a nikdo je k tomu nemůže nutit. Nepřevzetí karty podle něj nemůže být důvodem pro zastavení výplaty dávek.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Dávky na sKartě exekutor nevezme, účty jsou neviditelné
Drábek couvá, sociální dávky zatím pošle i složenkou
Drábkovu sociální kartu opět prověří antimonopolní úřad

Dalším problémem je podle Varvařovského zpoplatnění některých služeb a transakcí na kartě. Lidé budou mít jeden výběr v měsíci zdarma, za další budou platit šest korun. Za výběr na pobočce si připlatí 40 korun. Zpoplatnění je podle ombudsmana v rozporu s právem každého na pomoc v hmotné nouzi.

Nejsou vyřešené ani potíže s možným uvalením exekucí na účet sKarty. Exekutorovi tomu podle ombudsmana současná právní úprava výslovně nebrání, nová je nachystaná až na začátek roku 2013. Po prokázání povahy účtu by měla být exekuce zastavená, ale do té doby se dotčený člověk může ocitnout zcela bez prostředků.

Prováděcí předpis nestačí

Klienti používající sKarty také budou muset souhlasit s tím, že Česká spořitelna bude předávat ministerstvu informace o transakcích na kartě. Ministerstvo však podle ombudsmana není oprávněno kontrolovat, k čemu lidé dávky použili. Ombudsman to považuje za nepřiměřený zásah do soukromí.

Problémem je i to, že karta slouží jako platební prostředek a identifikační průkaz dohromady. Pracovnice banky při výběru může například zjistit, že je člověk handicapovaný. Podle Varvařovského jde o nepřiměřené sdružování osobních údajů.

Karta má podle kanceláře ombudsmana i právní chyby, například je veřejnou listinou, a přesto jsou její náležitosti zakotveny pouze v prováděcím právním předpise.

Kancelář ombudsmana se podle svého vyjádření snažila některé nesrovnalosti napravit jednáním s ministerstvem, které však prý nápravu zatím nezjednalo. Nyní ombudsman vyzval poslance a senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 23 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 31 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy