Víkend bez banky. Dvě největší odstaví své systémy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 7. 2014 7:28
Miliony klientů České spořitelny a ČSOB nebudou moci dočasně ovládat své účty. Banky spustí nový systém, slibují vylepšení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojta Petr/Economia

Praha - Dvě největší tuzemské banky omezí během nadcházejících dnů své služby.

Klienti České spořitelny se dočkají odstávky systému od tohoto pátku do neděle, v sobotu spořitelna uzavře i „víkendové“ pobočky. ČSOB i její značka Poštovní spořitelna pak odstaví klienty od přímého bankovnictví a také od některých služeb na pobočce na čtyři dny na začátku srpna.

V obou případech nebudou omezeny funkce platebních karet, s nimiž půjde normálně platit či vybírat peníze z bankomatu.

Spořitelna: Bankomaty budou víc prodejní

Česká spořitelna vypne některé své platební systémy od jedenácté hodiny večerní v pátek 18. července do nedělních odpoledních hodin (přesnou hodinu nezveřejnila).

Dostupné nebudou všechny formy přímého bankovnictví, tedy internetové a telefonní bankovnictví a také mobilní aplikace České spořitelny pro chytré telefony.

Fungovat nebude ani web spořitelny. V sobotu zůstanou zavřeny i takzvané víkendové pobočky. Omezeni budou také lidé používající platební systém pro mobilní telefony Mobito - účet nebude možné dobíjet a Mobitem nepůjde platit přímo z účtu.

Důvod omezení? "Připravujeme vylepšení našeho přímého bankovnictví. Nové funkčnosti budeme nasazovat ve všech aplikacích Servis 24 a Business 24," sděluje České spořitelna svým klientům.

Novinky nejsou nijak dramatické - přes přímé bankovnictví bude nově možné sjednat některé finanční produkty. Spotřebitelský úvěr či kontokorent tak nově půjde sjednat přes aplikaci pro chytrý telefon a účet pro investování u dceřiné firmy Brokerjet bude možné zase založit přímo v internetovém bankovnictví.

Nové "prodejní" funkce po víkendu získají také bankomaty České spořitelny. V nich bude možné sjednat či navýšit kontokorent, navýšit limit u kreditní karty nebo si sjednat spotřebitelský úvěr.

Spořitelna navíc slibuje, že peníze z těchto operací budou k dispozici takřka ihned. "Celý proces trvá přibližně dvě minuty," uvádí spořitelna. Přes bankomat půjde také nově sjednat cestovní pojištění k osobnímu účtu, které bude platné od následující půlnoci.

ČSOB: Platby o den později

Ještě delší omezení chystá pro své klienty na začátku srpna ČSOB, komplikace se dotknou i Poštovní spořitelny.

"Budeme provádět plánovaný přechod páteřního bankovního systému na vyšší verzi," říká Jan Solnička z tiskového oddělení banky. Odstávka si vyžádá vypnutí přímého bankovnictví od osmnácté hodiny v pátek 1. srpna až do patnácté hodiny v pondělí 4. srpna.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Banka zároveň upozorňuje, že v pondělí 4. srpna omezí provoz ČSOB poboček, Era Finančních center a přepážek Poštovní spořitelny na České poště. Platební příkazy zadané na těchto pobočkách budou zpracované až o den později, platby se tedy mohou o den opozdit. Další funkce, například výběr hotovosti, omezeny nebudou.

U odchozích plateb s termínem odeslání právě 4. srpna pak ČSOB upozorňuje, že mohou odejít až o den později - a to i tehdy, pokud byly zadané již dříve například v internetovém bankovnictví.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kurdské milice v Sýrii dostanou podle Erdogana na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy