Od státu dostanete nižší důchod, než si myslíte. Češi mají přehnaná očekávání, ukázal průzkum

Olga Skalková Olga Skalková
13. 9. 2017 12:18
Většina lidí si myslí, že v důchodu budou brát alespoň polovinu předchozího příjmu. Průměrný důchod se ale pohybuje těsně nad hranicí 40 procent průměrné mzdy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Češi si často myslí, že budou brát od státu v důchodu mnohem víc peněz, než jaká je současná realita. Nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust ukazuje takové přehnané představy u skoro poloviny lidí.

Podle průzkumu nejvíce Čechů, 18,6 procenta, očekává, že jejich starobní důchod bude dosahovat 51 až 60 procent jejich předchozího příjmu. Jen o něco méně lidí, 16,3 procenta, si myslí, že důchod dosáhne úrovně 61 až 70 procent příjmů. Přes 12 procent respondentů bylo ještě optimističtějších a uvedlo, že očekává starobní důchod ve výši 71 až 80 procent předchozího příjmu.

Průměrný starobní důchod vyplácený v Česku se přitom letos pohybuje okolo 11 700 korun, což je pouze necelých 42 procent hrubé průměrné mzdy.

Podobně mylné představy panují mezi Čechy i v případě výše invalidních důchodů. Nejvíce respondentů očekává, že v případě nejvážnější invalidity by od státu dostávali 71 až 80 procent předchozího příjmu. Průměrný invalidní důchod třetího stupně je přitom nižší než průměrný starobní důchod.

Odborníci radí, aby si lidé na důchod spořili více než doposud. Na spoření v penzijních fondech většina lidí ukládá méně než jeden tisíc korun měsíčně. Podle statistiky ministerstva financi z pololetí dosahovala průměrná výše měsíčního příspěvku v penzijním připojištění 646 korun a v doplňkovém penzijním spoření 629 korun.

V penzijních fondech si nyní spoří 4,5 milionu Čechů, významná část z nich jsou ale lidé, kteří tím neřeší budoucí situaci v důchodu. Je to pro ně příležitost výhodného střednědobého spoření, a to kvůli možnosti získat státní příspěvek až 230 korun měsíčně a vybrat si úspory po šesti letech spoření.

Podle odhadů šéfa Penzijní společnosti České spořitelny Aleše Poklopa je z celkového počtu klientů penzijních společností kolem 30 procent důchodců.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy