Obejděte nenažrané bankéře, vyzvala Čechy nová služba

Petr Kučera Petr Kučera
6. 12. 2010 13:52
Nová internetová platforma zprostředkuje půjčky přímo mezi lidmi
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vydělá každý kromě nenažraných bankéřů - to je hlavní slogan, s nímž na český trh vstupuje nová služba nazvaná bankerat.cz. Lidé si mohou půjčit nebo naopak nabídnout peníze bez zprostředkování bankou.

"Jsme první internetová platforma v České republice, která zprostředkovává individuální půjčky přímo mezi konkrétními lidmi," říká Roman Kakos, výkonný ředitel a většinový vlastník společnosti Accey, která službu zprovoznila.

"Bankerat.cz se v zásadě neliší od jiných aukčních systémů s tím rozdílem, že předmětem obchodu jsou peníze - půjčky," dodává Kakos, který mimo jiné působil na manažerských pozicích v Citibank či České spořitelně.

Šance na nižší úrok

Kakos připomíná, že půjčky v Česku jsou obecně jedny z nejdražších v Evropě, navíc banky nyní nejsou příliš ochotné půjčovat novým klientům.

Nová služba je určena pro půjčky od 10 do 500 tisíc korun s maximálně čtyřletou splatností. Potenciální dlužníci si vybírají z nabídek věřitelů, mají na to až 21 dnů. Pak mohou jednu či více nabídek přijmout, odmítnout nebo akceptovat pouze část nabízené sumy. Zájemci o půjčku zpočátku vystupují anonymně, případný podpis na smlouvě už ale musí být úředně ověřen.

"Riziko nesplacení půjčky leží na věřiteli a je zahrnuto v jeho úrokovém výnosu. Jako zprostředkovatel si účtujeme poplatek 2 až 3 % od dlužníka v závislosti na hodnocení půjčky a 1,5 % p. a. od věřitele za její administraci a správu," dodává Kakos.

Půjčky přitom mohou nabízet jak fyzické, tak právnické osoby, zatímco na straně dlužníka je systém otevřen jen pro fyzické osoby.

Průkopníkem byla Zopa

Nový systém se ve světě označuje jako P2P banking či nebo P2P lending (peer-to-peer nebo také person-to-person).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Problém s půjčkou či investicí? Finanční arbitr posílí
Stačí tři koruny v minusu. A banka hned chce dvě stovky
Skoro desetina Čechů je finančně zcela negramotných

Světovým průkopníkem v oboru P2P půjček byla firma Zopa, která ve Velké Británii představila svou platformu v únoru 2005. O rok později následovala služba Prosper v USA. Podle Kakose zatím po celém světě funguje kolem 35 takových společností.

"Zatímco v roce 2005 byly poskytnuty v rámci platforem P2P půjčky ve výši 118 milionů amerických dolarů, odhad pro letošní rok udává astronomických 5,8 miliardy," říká Kakos.

Nová služba zřejmě brzy v Česku získá konkurenta. Start ostrého provozu totiž chystá také projekt Moneybro.cz.

Kdo prověří dlužníky?

"Propojení mezi dlužníkem a věřitelem prostřednictvím internetové platformy, která vynechává banku, je zajímavým nápadem, který si může najít své příznivce," hodnotí novinku šéfredaktor webu Investujeme.cz Petr Zámečník.

"Protože ale kreditní riziko ponese na svých bedrech věřitel, bude platforma využívána spíše lidmi, kteří jsou ochotni a schopni toto riziko přijmout. Očekávám zájem zejména ze strany lidí a firem, kteří již na trhu půjček působí," dodává.

Na straně dlužníků pak Zámečník očekává zájem zejména od osob s nižšími příjmy, protože takzvaní bonitní klienti získají půjčku za zajímavých podmínek i od bankovní instituce.

"Otázkou v tomto směru je, jakým způsobem budou moci poskytovatelé půjček prověřit bonitu dlužníků. Banky mají přístup do úvěrových registrů, k nimž ovšem věřitelé na této internetové platformě přístup mít nebudou," podotýká Zámečník.

Alternativa pro vkladatele

Další z nezávislých odborníků, šéfredaktor webu Měšec.cz Dalibor Chvátal, vidí v nové službě alternativu pro vkladatele i pro žadatele o úvěr. Ti první mohou dostat za přebývající peníze vyšší úrok než v bance, ti druzí pak dostat půjčku za férový a nižší úrok.

Foto: Aktuálně.cz
Jaké půjčky teď nabízejí banky? Aktuální přehled a kalkulačku nabízí služba MůjBankéř na Aktuálně.cz. Spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!

"Na půjčování přímo konkrétnímu člověku stojí například mikropůjčky, které jsou velmi oblíbené v rozvojových zemích," připomíná Chvátal.

Upozorňuje však, že ten, kdo peníze půjčuje, přebírá veškerá rizika při nesplacení půjčky, navíc nezná ani historii zájemce o peníze.

"A konečná úroková sazba pro zájemce o půjčku nemusí být vůbec nízká. Banky dnes umí půjčovat i za 9-13% úrok, takže bych byl opatrný s tvrzením, že jsou velmi drahé," dodává Chvátal.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Musíte vědět, kolik platíte. Soud kárá splátkové firmy
Utíkají vám koruny: Na čem lze ušetřit snadno a rychle
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu

 

Právě se děje

Další zprávy