O peníze na důchod nepřijdete. Penzijní fondy budou opět s garancí, plánuje komise

Olga Skalková Olga Skalková
9. 3. 2016 14:13
Chuť Čechů ke spoření v penzijních fondech by mohla posílit novinka v podobě zákonné garance před znehodnocením úspor. Věcí se již zabývá důchodová komise, která má úpravy penzijního připojištění na starosti. Asociace penzijních společností navíc dává najevo, že za určitých podmínek v tom nevidí problém.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Spoření na důchod v takzvaném třetím pilíři by mohlo být v blízké budoucnosti atraktivnější. Přejí si to hlavně penzijní společnosti, kterým ubývají klienti. Jednou z věcí, která by zájem o penzijní připojištění mohla zvýšit, je zavedení zákonné garance, která by ochránila klienty před znehodnocením úspor. Tu klienti mají ve starých fondech, do kterých již ale nelze vstupovat.

O novince už začala debata v pracovní skupině důchodové komise, která dává doporučení na změny v penzijním systému. "Zákon dobře chrání klienty před zpronevěřením jejich úspor. Byli bychom rádi, kdyby na konci spoření měli také alespoň částku, kterou na něj sami vložili," řekl Hospodářským novinám Vít Samek, místopředseda ČMKOS a vedoucí pracovního týmu důchodové komise, který má právě úpravy penzijního připojištění na starosti.

Cílem je stanovit minimální standard budoucí zákonné garance. Asociace penzijních společností dává najevo, že za určitých podmínek v tom nevidí problém. "Naší snahou je posílit motivaci ke vstupu do penzijního připojištění. A fakt je, že u lidí, kteří nejsou ochotni nést větší nebo žádné riziko při spoření, by garance stanovená zákonem mohla zafungovat," říká Aleš Poklop, šéf asociace a šéf Penzijní společnosti České spořitelny.

Podle něj by zákon mohl klientům zaručit, že nepřijdou o vlastní vklady, příspěvky od zaměstnavatele a o státní příspěvky. Návratnost těchto peněz by penzijní společnosti zajistily k datu, kdy klientovi vznikne nárok na výplatu. Nikoliv tedy každý rok, jako je tomu u starých fondů. V případě předčasného výběru by tedy garance nefungovala. Další podmínkou by měla být minimální doba spoření, například deset let.

Asociace také chce, aby garance byla volitelná. Penzijní společnost by tak sama rozhodla, na jaký fond ji klientům poskytne, a zároveň by se i klient sám mohl rozhodnout, zda ji chce využít, nebo ne. Klient by za garanci totiž nejspíš musel zaplatit. Podle Poklopa to souvisí s vyššími kapitálovými náklady na takovou službu.

"Až stanovisko sjednotíme, předáme ho důchodové komisi, ze které může vzejít doporučení ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové a potažmo vládě. Ke změně by tak mohlo dojít nejdříve příští rok," říká Samek. Garance na úrovni smluv s jednotlivými klienty nabízejí nyní v omezené míře tři z osmi penzijních společností - Česká spořitelna, ČSOB a Conseq.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy