O peníze na důchod nepřijdete. Penzijní fondy budou opět s garancí, plánuje komise

Olga Skalková Olga Skalková
9. 3. 2016 14:13
Chuť Čechů ke spoření v penzijních fondech by mohla posílit novinka v podobě zákonné garance před znehodnocením úspor. Věcí se již zabývá důchodová komise, která má úpravy penzijního připojištění na starosti. Asociace penzijních společností navíc dává najevo, že za určitých podmínek v tom nevidí problém.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Spoření na důchod v takzvaném třetím pilíři by mohlo být v blízké budoucnosti atraktivnější. Přejí si to hlavně penzijní společnosti, kterým ubývají klienti. Jednou z věcí, která by zájem o penzijní připojištění mohla zvýšit, je zavedení zákonné garance, která by ochránila klienty před znehodnocením úspor. Tu klienti mají ve starých fondech, do kterých již ale nelze vstupovat.

O novince už začala debata v pracovní skupině důchodové komise, která dává doporučení na změny v penzijním systému. "Zákon dobře chrání klienty před zpronevěřením jejich úspor. Byli bychom rádi, kdyby na konci spoření měli také alespoň částku, kterou na něj sami vložili," řekl Hospodářským novinám Vít Samek, místopředseda ČMKOS a vedoucí pracovního týmu důchodové komise, který má právě úpravy penzijního připojištění na starosti.

Cílem je stanovit minimální standard budoucí zákonné garance. Asociace penzijních společností dává najevo, že za určitých podmínek v tom nevidí problém. "Naší snahou je posílit motivaci ke vstupu do penzijního připojištění. A fakt je, že u lidí, kteří nejsou ochotni nést větší nebo žádné riziko při spoření, by garance stanovená zákonem mohla zafungovat," říká Aleš Poklop, šéf asociace a šéf Penzijní společnosti České spořitelny.

Podle něj by zákon mohl klientům zaručit, že nepřijdou o vlastní vklady, příspěvky od zaměstnavatele a o státní příspěvky. Návratnost těchto peněz by penzijní společnosti zajistily k datu, kdy klientovi vznikne nárok na výplatu. Nikoliv tedy každý rok, jako je tomu u starých fondů. V případě předčasného výběru by tedy garance nefungovala. Další podmínkou by měla být minimální doba spoření, například deset let.

Asociace také chce, aby garance byla volitelná. Penzijní společnost by tak sama rozhodla, na jaký fond ji klientům poskytne, a zároveň by se i klient sám mohl rozhodnout, zda ji chce využít, nebo ne. Klient by za garanci totiž nejspíš musel zaplatit. Podle Poklopa to souvisí s vyššími kapitálovými náklady na takovou službu.

"Až stanovisko sjednotíme, předáme ho důchodové komisi, ze které může vzejít doporučení ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové a potažmo vládě. Ke změně by tak mohlo dojít nejdříve příští rok," říká Samek. Garance na úrovni smluv s jednotlivými klienty nabízejí nyní v omezené míře tři z osmi penzijních společností - Česká spořitelna, ČSOB a Conseq.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy