Nevynáší, ale je přehledné a dotované. Stavební spoření ožívá, lidé touží po rezervě

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 9. 2020 17:45
Podle aktuální statistiky Asociace českých stavebních spořitelen se objem úvěrů od stavebních spořitelen meziročně zvýšil o 30 procent a počet nově uzavřených smluv o 10 procent. Na podzim nabízejí stavební spořitelny tradičně výhodné akce, které mohou nové smlouvy zlevnit o tisíce korun.
Foto: Thinkstock

"S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018," říká Jan Jeníček, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Celkem lidé od ledna do konce srpna čerpali úvěry ze stavebního spoření v objemu 42,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 30 procent.  Zároveň měli i větší zájem o nové smlouvy. Založilo si ji přes 264 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 10 procent.

Roste také cílová částka, na kterou si lidé smlouvy uzavírají. Letos už celková hodnota u uzavřených smluv překročila hranici sto miliard korun, což je nejvíce v historii tohoto produktu. K této hranici se přiblížil jen rok 2008. 

Podle Jeníčka zapříčinila krize to, že si lidé uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu.

Touha mít něco "uloženo" potvrzuje i fakt, že lidé v době koronavirové krize vypovídali smlouvy méně, než bylo obvyklé v posledních pěti letech. "Stavební spoření lidé vnímají jako rezervu, na kterou sáhnou, až když vyčerpají jiné zdroje svých úspor," poznamenává Jeníček.

Stavební spoření, které je na trhu už přes čtvrt století, je mezi lidmi relativně oblíbený produkt. Je jednoduchý a garantuje státní podporu ve výši až dva tisíce korun ročně, což z něj zároveň dělá i produkt, který dokáže stále ještě porazit inflaci.

Podmínkou pro získání státní podpory je spoření v délce minimálně šesti let bez možnosti peníze po tuto dobu čerpat. Pro dosažení nejvyšší státní podpory je v průběhu roku potřeba poslat na účet 20 tisíc korun, což je 1667 korun měsíčně. 

Úvěr mohou stavební spořitelny poskytnout pouze na bytové potřeby. Objem úvěrů se pohybuje od desetitisíců korun na menší rekonstrukce až po několik desítek milionů na pořízení domů. "Výhodou je, že úvěry v řádech stovek tisíc korun není nutné zajišťovat zástavním právem k nemovitosti. U menších úvěrů prokazuje klient svou bonitu již pouhou historií spoření, které zpravidla poskytnutí úvěru předchází," tvrdí tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.

Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření činila loni 880 tisíc korun. Pro srovnání, v roce 1993 to bylo zhruba 128 tisíc korun.

Ušetřit se dá na poplatku za uzavření smlouvy

V minulosti bylo na "stavebku" zajímavé i zhodnocení uložených peněz. Nicméně postupem let úroky klesaly až na současnou hodnotu kolem jednoho procenta.

"Při pohledu na nabídku úroků, kterými se zhodnocují peníze na stavebním spoření, čeká nové zájemce o tuto populární formu spoření od října poměrně monotónní obrázek. Všechny v Česku působící stavební spořitelny budou totiž nabízet úrok ve výši jednoho procenta. O výhodnosti 'stavebka' tak budou rozhodovat především akční nabídky a poplatky za vedení účtu," říká Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust, podle něhož je klesání úrokových sazeb běžné u řady finančních produktů, typicky u běžných a spořicích účtů.

Připomíná, že doba akčních nabídek spořitelen právě začíná. "V posledním čtvrtletí roku stavební spořitelny tradičně bojují o nové klienty, které lákají různými zvýhodněnými akcemi. Zvažujete-li sjednání stavebka, asi nenajdete vhodnější dobu," říká analytik. 

Doporučuje projít nabídku a porovnat podmínky a doporučit vhodnou spořitelnu a tarif. Mezi nejoblíbenější "akce" patří odpuštění poplatku za sjednání smlouvy, který se vypočítává podle zvolené cílové částky. Lze tak ušetřit několik tisíc korun. Na odpuštění poplatků za vedení účtu, druhé časté podzimní nabídce, se uspoří ročně "jen" stokoruny. V poslední době jsou nabídky často směřovány na mladé lidi nebo děti, za jejichž smlouvy lze ušetřit. Případně je možné získat zvýhodněnou smlouvu uzavřením dalšího produktu. 

Stavební spořitelny poskytly v ČR od svého vzniku v roce 1993 do letošního srpna 2,54 milionu úvěrů za jeden bilion korun. Průměrná výše úvěru za celou historii stavebního spoření tak činí zhruba 400 tisíc korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy