Nevynáší, ale je přehledné a dotované. Stavební spoření ožívá, lidé touží po rezervě

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 9. 2020 17:45
Podle aktuální statistiky Asociace českých stavebních spořitelen se objem úvěrů od stavebních spořitelen meziročně zvýšil o 30 procent a počet nově uzavřených smluv o 10 procent. Na podzim nabízejí stavební spořitelny tradičně výhodné akce, které mohou nové smlouvy zlevnit o tisíce korun.
Foto: Thinkstock

"S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018," říká Jan Jeníček, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Celkem lidé od ledna do konce srpna čerpali úvěry ze stavebního spoření v objemu 42,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 30 procent.  Zároveň měli i větší zájem o nové smlouvy. Založilo si ji přes 264 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 10 procent.

Roste také cílová částka, na kterou si lidé smlouvy uzavírají. Letos už celková hodnota u uzavřených smluv překročila hranici sto miliard korun, což je nejvíce v historii tohoto produktu. K této hranici se přiblížil jen rok 2008. 

Podle Jeníčka zapříčinila krize to, že si lidé uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu.

Touha mít něco "uloženo" potvrzuje i fakt, že lidé v době koronavirové krize vypovídali smlouvy méně, než bylo obvyklé v posledních pěti letech. "Stavební spoření lidé vnímají jako rezervu, na kterou sáhnou, až když vyčerpají jiné zdroje svých úspor," poznamenává Jeníček.

Stavební spoření, které je na trhu už přes čtvrt století, je mezi lidmi relativně oblíbený produkt. Je jednoduchý a garantuje státní podporu ve výši až dva tisíce korun ročně, což z něj zároveň dělá i produkt, který dokáže stále ještě porazit inflaci.

Podmínkou pro získání státní podpory je spoření v délce minimálně šesti let bez možnosti peníze po tuto dobu čerpat. Pro dosažení nejvyšší státní podpory je v průběhu roku potřeba poslat na účet 20 tisíc korun, což je 1667 korun měsíčně. 

Úvěr mohou stavební spořitelny poskytnout pouze na bytové potřeby. Objem úvěrů se pohybuje od desetitisíců korun na menší rekonstrukce až po několik desítek milionů na pořízení domů. "Výhodou je, že úvěry v řádech stovek tisíc korun není nutné zajišťovat zástavním právem k nemovitosti. U menších úvěrů prokazuje klient svou bonitu již pouhou historií spoření, které zpravidla poskytnutí úvěru předchází," tvrdí tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.

Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření činila loni 880 tisíc korun. Pro srovnání, v roce 1993 to bylo zhruba 128 tisíc korun.

Ušetřit se dá na poplatku za uzavření smlouvy

V minulosti bylo na "stavebku" zajímavé i zhodnocení uložených peněz. Nicméně postupem let úroky klesaly až na současnou hodnotu kolem jednoho procenta.

"Při pohledu na nabídku úroků, kterými se zhodnocují peníze na stavebním spoření, čeká nové zájemce o tuto populární formu spoření od října poměrně monotónní obrázek. Všechny v Česku působící stavební spořitelny budou totiž nabízet úrok ve výši jednoho procenta. O výhodnosti 'stavebka' tak budou rozhodovat především akční nabídky a poplatky za vedení účtu," říká Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust, podle něhož je klesání úrokových sazeb běžné u řady finančních produktů, typicky u běžných a spořicích účtů.

Připomíná, že doba akčních nabídek spořitelen právě začíná. "V posledním čtvrtletí roku stavební spořitelny tradičně bojují o nové klienty, které lákají různými zvýhodněnými akcemi. Zvažujete-li sjednání stavebka, asi nenajdete vhodnější dobu," říká analytik. 

Doporučuje projít nabídku a porovnat podmínky a doporučit vhodnou spořitelnu a tarif. Mezi nejoblíbenější "akce" patří odpuštění poplatku za sjednání smlouvy, který se vypočítává podle zvolené cílové částky. Lze tak ušetřit několik tisíc korun. Na odpuštění poplatků za vedení účtu, druhé časté podzimní nabídce, se uspoří ročně "jen" stokoruny. V poslední době jsou nabídky často směřovány na mladé lidi nebo děti, za jejichž smlouvy lze ušetřit. Případně je možné získat zvýhodněnou smlouvu uzavřením dalšího produktu. 

Stavební spořitelny poskytly v ČR od svého vzniku v roce 1993 do letošního srpna 2,54 milionu úvěrů za jeden bilion korun. Průměrná výše úvěru za celou historii stavebního spoření tak činí zhruba 400 tisíc korun. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy