reklama
 
 

O příspěvek na penzijní spoření přišlo 1,4 milionu lidí

17. 7. 2013 11:30
Od ledna zpřísnila pravidla pro státní příspěvek na penzijní připojištění

Praha - Více jak pětina lidí, kteří mají penzijní připojištění, si nyní na důchod spoří bez hlavní výhody tohoto produktu, tedy bez státního příspěvku.

Nová pravidla platná od začátku roku 2013 totiž „odřízla" od státní podpory penzijního připojištění přibližně 1,39 milionu Čechů. Tito lidé přišli v prvním čtvrtletí o příspěvek, protože do fondu poslali méně než 300 korun měsíčně.

Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, o kterých informují středeční Hospodářské noviny.

Klienty, kteří si svůj vklad dosud nezvýšili na nové minimum ve výši 300 korun, nyní začnou oslovovat penzijní společnosti. Jejich příjmy jsou totiž navázané na úspory, které obhospodařují. Z fondů inkasují poplatek 0,6 procenta ze spravovaných aktiv klientů.

„Navyšování vkladů na alespoň minimální úroveň pro získání státního příspěvku je teď naší prioritou," řekl Hospodářským novinám Karel Svoboda, prezident Asociace penzijních fondů. „Lidé zbytečně přicházejí o peníze," přidal se Pavel Jirák, šéf Penzijní společnosti Komerční banky.

Státní příspěvek pobíralo v prvním čtvrtletí téměř 3,7 milionu zbývajících lidí, kteří mají penzijní připojištění sjednané. Přes jeden milion z nich si spořil měsíčně tisíc nebo víc korun a tím získal maximální státní příspěvek, který se od letoška zvýšil ze 150 na 230 korun měsíčně.

I když více jak pětina lidí nedostala v prvním čtvrtletí roku 2013 žádný státní příspěvek, proti stejnému období loňského roku narostl objem vyplacených příspěvků o 271 milionů na 1,68 miliardy korun. Je to dáno hlavně skokovým nárůstem celkového počtu smluv, kterých bylo v letošním prvním čtvrtletí o více jak 400 tisíc více.

Celkem mají Češi v penzijních fondech naspořeno 256 miliard korun.

autor: Jiří Hovorka | 17. 7. 2013 11:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama