O podporu přijde i nezaměstnaný člen družstva nebo jednatel

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 3. 9. 2014 20:14
Vláda chce sjednotit pravidla pro podporu v nezaměstnanosti u lidí, kteří si současně mírně přivydělávají.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Na podporu v nezaměstnanosti nebudou mít od ledna 2015 nárok ani členové obchodních společností a družstev, pokud pro ně vykonávají práci za drobnou odměnu. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, jejíž návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí dnes podpořila vláda. Nyní o ní rozhodnou poslanci.

Cílem je sjednotit pravidla pro nárok na podporu. Do konce roku 2010 si uchazeči o zaměstnání mohli k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat až polovinu minimální mzdy, v té době tedy do 4000 korun měsíčně. Už od roku 2011 ale tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09) tento souběh takzvaného nekolidujícího zaměstnání a vyplácení podpory pro lidi zrušil.

Zákon nicméně dosud hovořil jen o lidech, kteří si přivydělávají na základě pracovního či služebního poměru nebo dohody o provedení práce či o pracovní činnosti. Pokud si člověk přivydělá teoreticky i jen korunu, nemůže ve stejném měsíci čerpat podporu. Na podporu nemají nárok ani osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud podnikání neukončí či nepřeruší. Smůlu mají i lidé provozující na střeše vlastního domu drobnou fotovoltaickou elektrárnu.

Rozšíření od ledna

Nově se má zákaz přivýdělku týkat také uchazeče o zaměstnání, který je společníkem nebo jednatelem společnosti s ručením omezeným, komanditistou komanditní společnosti, ředitelem obecně prospěšné společnosti nebo vedoucím organizační složky zahraniční právnické osoby. Zákaz se má od ledna rozšířit i na členy družstva, členy představenstva nebo správní rady nebo statutární ředitele akciové společnosti a členy dozorčí rady obchodní společnosti.

Zmíněné skupiny přijdou o nárok na podporu jen tehdy, pokud pro společnost či družstvo vykonávají placenou činnost.

Ministerstvo odhaduje, že členové obchodních společností a družstev tvoří asi procento uchazečů o zaměstnání. Kolik z nich dostává podporu, úřad práce nesleduje. Úsporu na podporách v nezaměstnanosti a případné vyšší výdaje na dávkách tak nelze podle autorů novely vyčíslit.

Zrušit zákaz? Drábek měl pravdu

Přestože část sociálních demokratů v roce 2010 Drábkem prosazené omezení kritizovala, po vstupu do vlády nyní ČSSD neplánuje, že obnoví možnost brát od státu podporu v nezaměstnanosti a zároveň si legálně mírně přivydělávat.

"Zkušenosti z praxe ukázaly, že souběh pobírání podpory s výdělkem z takzvaného nekolidujícího zaměstnání umožňoval nežádoucí účelové jednání některých zaměstnanců a zaměstnavatelů, které ve svých důsledcích vedlo k únikům na daních a sociálním a zdravotním pojištění," řekla už v květnu online deníku Aktuálně.cz ministryně Michaela Marksová Tominová.

"V době, kdy firma neměla pro zaměstnance práci ve sjednaném rozsahu, dohodli se na ukončení pracovního poměru. Zaměstnanec se stal uchazečem o zaměstnání a uzavřel s firmou na tutéž práci většinou dohodu o provedení práce s odměnou nepřesahující polovinu minimální mzdy. V některých případech byly uzavírány i nové pracovní smlouvy s odloženým nástupem do zaměstnání po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti,“ vysvětluje ministryně.

Pro uvolnění pravidel přivýdělku je například vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle kritiků zákazu totiž uchazeči o zaměstnání přicházejí o pracovní návyky a zvětšuje se prostor pro práci načerno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy