Nové dopravní značky. Pozor na koně i zákaz pro kamiony

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 21. 5. 2015 17:10
Ministerstvo dopravy navrhuje například cedule upozorňující na zvýšený pohyb chodců nebo označující jezdce na kolečkových bruslích či na vozítku Segway.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Kunc

Praha - Od příštího ledna by se na tuzemských silnicích měly objevit nové dopravní značky. Počítá s tím návrh vyhlášky, který poslalo ministerstvo dopravy do meziresortního připomínkového řízení.

Mezi novými značkami, které úřad plánuje zařadit mezi současné, je například cedule upozorňující na zvýšený pohyb chodců, doplňková cedulka označující jezdce na kolečkových bruslích nebo na vozítku Segway. Chystá se i značka zákazu předjíždění pro kamiony.

Značka označuje oblast, zejména část obce, kde je omezen provoz vozidel, která nesplňují zvláštní emisní podmínky.
Značka označuje oblast, zejména část obce, kde je omezen provoz vozidel, která nesplňují zvláštní emisní podmínky. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Na cedulích upozorňujících na pohyb domácích a divokých zvířat by se mohla objevit i jiná zvířata než jelen nebo skot. "Dnes existuje pouze symbol krávy (který značí obecně dobytek) a skákající jelen (který značil pohyb lesní zvěře). Nově bude možné na značku umístit i symbol jiného zvířete - koně, žábu a další. Budou označovat zónu, kde zvěř migruje přes komunikaci," řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Zároveň však dodal, že novou podobu značek ministerstvo zatím nemá k dispozici.

Vyhláška souvisí s připravovanou změnou zákona o provozu na pozemních komunikacích. Mimo jiné začleňuje síť rychlostních silnic do kategorie dálnic druhé třídy a na části silnic prvních tříd umožňuje zvýšit nejvyšší povolenou rychlost na 110 kilometrů v hodině. Ministerstvo současně přistoupilo k obměně některých dopravních značek s cílem zpřehlednit jejich význam pro řidiče, uvedlo v materiálu ministerstvo.

Značka zakazuje řidiči nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3500 kg předjíždět motorové vozidlo vlevo.
Značka zakazuje řidiči nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3500 kg předjíždět motorové vozidlo vlevo. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Nyní například na pohyb koní upozorňuje řidiče značka s piktogramem krávy a doplňkovou tabulkou "Pozor koně". Kromě přehlednějšího označení zvěře migrující přes komunikace mají nové dopravní značky upozornit řidiče například na to, že vjíždí do emisní zóny, kde je pohyb vozidel omezený podle ekologické kategorie motoru.

Vyhláška rovněž počítá se zavedením značky zákazu předjíždění pro kamiony. Ta má obecně znamenat zákaz vozidlům s hmotností nad 3,5 tuny opustit pravý jízdní pruh na komunikaci, která má dva a více pruhů.

Platnost vyhlášky předpokládá ministerstvo od ledna 2016. Staré typy značek by pak měly být na silnicích postupně nahrazovány novými. Nejpozději by se na silnicích měly objevit do konce roku 2025.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy