Nová Zelená úsporám. Jak získat zpět až polovinu nákladů?

Kateřina Vokurková, Ekonom
17. 5. 2015 13:53
Díky změně pravidel programu mohou rodinné domy získat i několik stovek tisíc, bytové domy mohou výši dotace počítat až na miliony.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Irena Hošková

Praha – Až polovina nákladů se může vrátit zpět domácnostem, které v rámci rekonstrukce rodinného domu zažádají o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Jen letos chce Státní fond životního prostředí na úsporná opatření vynaložit 1,1 miliardy korun.

Díky změně pravidel programu mohou rodinné domy získat i několik stovek tisíc, bytové domy mohou výši dotace počítat až na miliony. Šanci na státní podporu mají nově i ti, kteří plánují rekonstrukci v jednotlivých etapách.

Na dotaci z Nové zelené úsporám máte nárok v případě, že plánujete renovaci rodinného domu kdekoli v České republice. U bytových domů je spolufinancování z programu omezeno jen na Prahu (výjimku tvoří nové nízkoenergetické bytové domy, u nichž lze čerpat peníze v kterémkoli regionu). Krajské bytové domy mají nicméně podpořit peníze z chystaného Integrovaného regionálního operačního programu ministerstva pro místní rozvoj.

O finance z programu Nová zelená úsporám můžete žádat v případě, že plánujete zateplení fasády či výměnu oken a dveří. Nárok na spolufinancování máte také, pokud instalujete větrací systém s možností zpětné výroby tepla, jestliže vyměníte starý kotel za ekologičtější či začnete vytápět za pomoci solárních panelů.

Dosud mohly peníze získat jen domácnosti, které kombinovaly více zmíněných úprav. Od letošního roku stát proplácí část nákladů také u dílčích úprav, jako je třeba pouhá výměna oken nebo dveří. Dotaci můžete nově získat také na jednotlivé administrativní či kontrolní úkony, jako je vypracování projektové dokumentace, energetické hodnocení budovy nebo technický dozor či měření průvzdušnosti obvodových zdí.

Jakožto majitel rodinného domu máte nárok na proplacení až poloviny částky vynaložené na úsporná opatření. Vzhledem k tomu, že se výše dotace určuje podle množství a typu úprav, respektive podle toho, jak vysokých energetických úspor přestavbou dosáhnete, můžete s maximální možnou dotací počítat v případě, že budete zateplovat, měnit okna i starý kotel za nový. U bytových domů se výše podpory pohybuje opět podle míry energetických úspor v rozmezí od 15 do 20 procent celkových nákladů.

Pokud pouze měníte starý uhelný kotel za kotel na biomasu, máte nárok na 40 tisíc korun, jestliže ale ještě dům zateplíte, dostanete 50 tisíc. Největší možná dotace je v tomto případě u tepelných čerpadel a automatického kotle na biomasu, zde si můžete při kombinaci s dalšími opatřeními sáhnout na 100 tisíc korun. Pokud se rozhodnete ohřívat vodu a přitápět pomocí solárních panelů, můžete dostat až 50 tisíc korun.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Ekonom

Na co si dát pozor? Kolik stojí projektová dokumentace a jaké dokumenty jsou potřeba k žádosti? Jak dlouho pak máte na přestavbu? Jaké dokumenty máte dodat po dokončení úprav? Podrobnosti o pravidlech Nové zelené úsporám si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy