Nová služba láká věřitele na snadnější exekuce. Exekutorská komora před ní varuje

ČTK ČTK
18. 1. 2016 11:47
Web Exekuceonline.cz podle Exekutorské komory zneužívá neznalosti věřitelů ohledně systému exekucí. Podle provozovatele služby má ale komora jen obavy z tržního prostředí. Portál podle komory vytváří klamavý dojem, že osvobodí věřitele od plateb, které nejsou v naprosté většině vůči věřitelům vůbec uplatňovány.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Profimédia.cz

Praha - Exekutorská komora varuje před využíváním služeb portálu Exekuceonline.cz, který podle ní zneužívá neznalosti věřitelů ohledně systému exekucí a nabízí zprostředkování zahájení exekučního řízení.

Exekutorská komora reaguje podrážděně, protože má obavy z tržního prostředí, na které není zvyklá, reagoval provozovatel služby Tomáš Medřický.

Portál podle komory vytváří klamavý dojem, že osvobodí věřitele od plateb, které nejsou v naprosté většině vůči věřitelům vůbec uplatňovány. Server slibuje vyhnout se zbytečnému papírování a byrokracii, přičemž proces exekuce je zákonem daný a nelze jej obejít, ať už řeší věřitel pohledávku přímo s exekutorem nebo s jakýmkoli prostředníkem. V konečném důsledku zaplatí věřitel v případě úspěšné exekuce zbytečně tomuto zprostředkovateli desetinu z vymožené částky, jíž by jinak neplatil, tvrdí komora.

Zprostředkovatel podle ní uvádí mylné informace o tom, že věřitelé jsou zavaleni různými platbami záloh a nákladů. Přitom naprostá většina exekutorů si zálohy tak jako tak neúčtuje, ledaže by na tom byli s věřiteli předem domluveni. Náklady exekuce vždy hradí dlužník, nikoli věřitel, a v případě neúspěšné exekuce zpravidla náklady na její provádění věřitel rovněž neplatí. To neplatí v případě, že věřitel podá exekuční návrh, který podat neměl, nebo podal návrh na předem zjevně bezvýslednou exekuci. "Žádný zprostředkovatel není schopen věřitele od úhrady nákladů zprostit," uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková.

"Pravidelné a bezpodmínečné účtování záloh můžeme doložit přímo mailovou komunikací se zhruba 40 ze 150 exekutorů, nepočítaje ty, co mají nutnost zálohy uvedenou přímo na svých webových stránkách. A i internetovými stránkami komory samotné. Její iniciativa naopak tlačí na uzákonění záloh. Legislativní návrh je nyní v Senátu," uvedl Medřický.

Služeb advokáta ani jiného zprostředkovatele není podle Fučíkové třeba využívat. "Naopak, přímý kontakt s exekutorem může celé exekuční řízení urychlit. Ze zákona má také věřitel možnost kdykoliv nahlížet do exekučního spisu a ověřit si, co a jak exekutor činí," dodala.

Server prý navíc klamavě používá slovo exekuce, které je dle zákona oprávněn používat jen ten, kdo provádí nucený výkon exekučních titulů, což zprostředkovatel rozhodně není. Komora v této souvislosti podá podnět ministerstvu spravedlnosti na zahájení správního řízení a bude požadovat zákonem garantovanou ochranu tohoto pojmu.

Portál vznikl podle Medřického jen kvůli tomu, že samotným exekutorům připadá chování některých kolegů nepřijatelné a vzhledem k situaci mnoha věřitelů skutečně absurdní. "Argumentace týkající se názvosloví je zcela zástupná, protože exekuci v rámci Exekuceonline.cz samozřejmě provádí pouze exekutoři, nikdo jiný," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy