Nová půjčka odmění dlužníky, když splácejí včas

Petr Kučera Petr Kučera
17. 10. 2012 13:50
Air Bank slibuje dvě zásadní změny: Úvěr zcela bez poplatků a garantovanou sazbu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Air Bank ze skupiny PPF začne v první polovině listopadu poskytovat bezúčelové spotřebitelské půjčky. Banka přitom slibuje na české poměry podobně revoluční přístup jako u svých běžných účtů, s nimiž přišla před necelým rokem.

Každý zájemce, jemuž Air Bank schválí poskytnutí půjčky, může snadno dosáhnout na výslednou úrokovou sazbu 8,9 procenta ročně a RPSN 9,28 procenta. Tyto sazby mu banka garantuje, pokud bude včas splácet. Trvalý bonus za bezproblémové splácení je na tuzemském trhu novinkou.

Oproti většině konkurentů nebude Air Bank účtovat žádné poplatky za poskytnutí úvěru ani "správu" speciálního účtu. Zájemce tak v praxi nečekají žádné další poplatky než pravidelné splátky vyplývající z úrokové sazby.

Air Bank vstoupila na tuzemský trh 22. listopadu loňského roku. Dosud nabízela levný (nikoliv však bezpoplatkový) běžný účet a dále spořicí účet s jednou ze tří nejvyšších úrokových sazeb na trhu.

"Během týdne oslavíme 70 000. klienta, tento plán jsme si přitom původně dávali do konce roku," říká generální ředitel banky Erich Čomor. Ztráta banky za první rok bude podle něj zhruba o třetinu nižší (do 600 milionů korun) než plánovala. Vyšší je i objem vkladů, přesahující nyní 25 miliard korun.

V příštím roce zřejmě Air Bank spustí také hypotéky, tedy účelové úvěry zajištěné nemovitostí. Přesnější termín zatím Čomor neuvedl.

Garance pro všechny, kdo platí bez problémů

Zájemce o spotřebitelské úvěry bude Air Bank standardně prověřovat, půjčí jim až 400 tisíc korun. "Pokud se rozhodneme půjčku poskytnout, budeme pak už ke všem dobře splácejícím klientům přistupovat stejně," slibuje Čomor. Zvýhodnění se nicméně projeví až ke konci - formou odpuštění několika zbývajících splátek.

Air Bank tak chce postupovat jinak než konkurence, u níž podle Čomora "vítězí statistika nad konkrétním klientem, i kdyby byl sebelepší". Ostatní banky si zájemce na začátku "zaškatulkují podle tabulek" a až do konce splácení k němu přistupují stejně.

Častým nešvarem konkurence je podle Čomora inzerování nízkých úrokových sazeb, jimž však předchází slovo "od". Většina zájemců tak v praxi na propagovanou sazbu nedosáhne.

Orientační test nezávislé agentury pro Air Bank ukázal, jakou sazbu ve skutečnosti dostane zájemce o úvěr u některých konkurenčních bank. Šlo přitom o solidního uchazeče - ženatého muže ve věku 40 let, se zaměstnáním na plný úvazek, příjmem na 30 tisíc měsíčně a bez záznamů v úvěrovém registru. Půjčil by si 50 tisíc korun na pět let.

Těsně před tím, než takový zájemce přinesl potvrzení o jím deklarovaném příjmu, mu například Raiffeisenbank nabídla sazbu 14,90 % (po započtení poplatků by RPSN činila 16 %), přičemž inzerovala úroky "od 7,8 %". Česká spořitelna, inzerující sazby "od osmi procent", nabídla tomuto zájemci 15,90 % (RPSN 20,54 %). A třeba GE Money Bank místo propagovaných 9,7 % nabídla 16,40 % (RPSN 24,03 %).

Air Bank slibuje, že úplně každý klient bez ohledu na svůj věk či výši příjmu se může díky "dobrému chování" dostat v průměru za celou dobu splácení na bonusovou úrokovou sazbu 8,9 procenta ročně - o tolik mu klesne standardní sazba, která na začátku splácení činí 11 až 24 procent.

"Pokud se opozdí o více než pět dnů a současně dluží více než 100 korun, přijde o pětinu tohoto bonusu. Při druhém prohřešku přijde o druhou pětinu a tak dále, takže při pěti opožděných platbách přijde o celý zvýhodněný úrok," vysvětluje šéf Air Bank.

Jak to bude fungovat v praxi? Také Air Bank nejdříve každému zájemci stanoví úrokovou sazbu podle standardních kritérií srovnatelných s konkurencí, zejména podle "rizikovosti" klienta. Splátku odpovídající této sazbě pak bude muset klient hradit po většinu dohodnutého období. A teprve pokud tak bude činit bez problémů, odpustí mu banka ke konci určitý počet měsíčních splátek - výsledný úrok se tak dostane na uvedených 8,9 %.

"Na trhu se v minulosti objevily ojedinělé a časově omezené marketingové akce, které nabízely odpuštění nějaké splátky. My ale tuto výhodu nabídneme bez výjimky pro úplně všechny dobře splácející klienty bez časového či jiného omezení," dodává Čomor.

Bez poplatků = o tisíce korun levnější

Druhou velkou konkurenční výhodou má být neúčtování žádných poplatků souvisejících s poskytnutím nebo bezproblémovým splácením úvěru.

Konkurence přitom k úrokové sazbě přidává nejčastěji jednak poplatek za poskytnutí úvěru, jednak účtuje měsíční paušál za "vedení úvěrového účtu" (ve druhém případě pravděpodobně v rozporu s unijní legislativou - podrobněji v této zprávě).

Bankovní půjčku bez poplatků dosud nabízí jen Zuno Bank. Konkurenční mBank sice neúčtuje měsíční paušál, chce však 1,5 procenta z objemu za samotné poskytnutí úvěru. U ostatních bank dosahují poplatky - například při půjčce 80 tisíc korun na šest let - řádově tisíců korun v součtu za celou dobu splácení.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Jde to! Sporný poplatek vrací i stavební spořitelna
Hypotéky opět hlásí rekord, úrokové sazby dál klesají
Nové hypotéky na českém trhu. Revoluce, nebo jen trik?

 

Právě se děje

Další zprávy