Nová past: Firmy, co slibují oddlužení. Za peníze

Jan Stuchlík, Peníze.cz
21. 6. 2010 7:00
Dlužník má jedinou jistotu - služba ho přijde na další tisíce korun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku se začínají množit firmy nabízející pomoc lidem, kteří mají problémy se splácením dluhů. Dlužník má jedinou jistotu: Služba ho přijde na tisíce korun.

Úlevu v podobě nižších splátek nebo snížení dluhů často nedostane.

Žena z Berouna měla dluhy, které už nezvládala splácet. Jenže místo aby se obrátila na dluhové poradny, našla si na internetu nabídku oddlužovací společnosti. Ta jí slibovala, že vyjedná s věřiteli nový splátkový kalendář nebo zajistí oddlužení v rámci osobního bankrotu.

Za několikatisícový poplatek firma se ženou sepsala několik provázaných smluv. Vypočetla jí částku, kterou má firmě posílat. Z této sumy si společnost strhla další měsíční poplatek a zbytek přerozdělila mezi ženiny věřitele a exekutory.

Nabízený nový splátkový kalendář nebo soudní oddlužení firma nezajistila. Žena přesto musela dál firmě platit sjednané poplatky. Její situace se zhoršovala.

Nakonec našla pomoc v Občanské poradně v Berouně. "Klientce jsme doporučili ihned smlouvu vypovědět. Potíž byla už v tom, že smlouva měla půlroční výpovědní lhůtu, po kterou bude klientka muset dál platit pravidelné poplatky," říká Radko Richter z berounské poradny.

Klientka smlouvu vypověděla a pracovníci občanské poradny s ní začali připravovat návrh na soudní povolení osobního bankrotu. Jedině ten jí pomůže definitivně se dluhů zbavit.

Sliby za hodně peněz

Zaručených nabídek na oddlužení začalo přibývat po vypuknutí finanční krize. Poptávku zajišťují lidé, kteří přišli o práci a zjišťují, že přestávají být schopni předchozí dluhy splácet. S oddlužovacími firmami se častěji setkávají nebankovní poskytovatelé úvěrů. Banky řeší jen jednotky případů, vyplynulo z průzkumu serveru Peníze.cz.

Praxe různých oddlužovacích firem bývá podobná. Nejdříve nechají dlužníka podepsat za poplatek v řádu tisíců korun smlouvu, v níž firmě uděluje plnou moc pro jednání s věřiteli. Zároveň firma dohodne s dlužníkem částku, kterou jí bude měsíčně posílat. Z ní si společnost strhne svou provizi, která se může pohybovat v řádu desítek procent. Je to v podstatě odměna za to, že zbylou část splátky podle určitého klíče přepošle věřitelům. Tedy, že za pár korun nastaví v bance několik trvalých příkazů k úhradě.

Po podpisu plné moci se firma pokusí oslovit věřitele s nabídkou nového splátkového kalendáře. Smlouva s dlužníkem ovšem firmě nenařizuje, že musí splátkový kalendář vyjednat. Pouze stanoví, že to zkusí.

"Když s ní věřitelé nekomunikují, nebo na její návrhy nepřistoupí, nevyplývají pro ni žádné sankce. Naopak, smlouva běží a dlužník musí dál platit poplatky," vysvětluje jedno z hlavních rizik David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

"Férovější firma"

Jedna z nejaktivnějších oddlužovacích firem na trhu, Asterie, si za sepsání plné moci účtuje šest tisíc korun. Z pravidelných splátek si pro sebe strhává od deseti do 30 procent.

Pokud dlužník pošle splátku pozdě nebo jinak poruší smlouvu, hrozí mu pokuta za každé porušení ve výši deset tisíc korun. A jestliže dlužník od smlouvy odstoupí, firma zaplacené poplatky nevrací. Dlužník musí podepsat i bianko směnku, kterou společnost může použít, pokud dlužník neuhradí poplatky či pokuty.

Asterie přitom patří k těm férovějším firmám. Znění smlouvy, podmínky a poplatky zveřejňuje na svých webových stránkách. V dokumentech dlužníka upozorňuje, že za něj dluhy nezaplatí a o vyřešení své situace se musí zasloužit sám třeba zvýšením příjmů. Většina oddlužovacích společností podmínky a poplatky veřejně nesděluje.

Ani s nimi nejednáme

"Oddlužovací firmy slibují něco, co nemohou zaručit. Věřitelé s nimi nemusí jednat. Mají totiž smluvní vztah s dlužníkem, po kterém také chtějí dluh zaplatit," říká Šmejkal.

To potvrzují i banky a nebankovní úvěrové firmy. Sedm z devíti oslovených společností tvrdí, že s oddlužovacími firmami nejedná.

Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete půjčku? Dostanete více práv, stát vás ochrání
Pozor na klamavé nabídky bankovních úvěrů, varuje ČNB
Máte už příliš mnoho dluhů? Čtěte, jak ušetřit tisíce
 

Právě se děje

Další zprávy