Nová mapa cen benzinu a nafty: Česko patří k nejdražším

Petr Kučera Petr Kučera
25. 10. 2010 12:33
Podívejte se, kolik teď zaplatíte při cestě po Evropě
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejdražší naftu v Evropě tankují řidiči v Norsku, Velké Británii, Řecku, Švýcarsku, Švédsku a Česku. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu, sestaveného podle údajů webu clever-tanken.de, Eurostatu a německého autoklubu ADAC.

Také benzin je nejdražší v Norsku a Velké Británii, následují Nizozemsko, Finsko, Dánsko, Belgie a Německo. Česko je těsně nad průměrem Evropské unie.

S výjimkou benzinu v Německu zůstávají nejpoužívanější pohonné hmoty ve všech sousedních zemích levnější než v Česku. Nejméně zaplatí řidiči v Polsku. Nejlevnější pohonné hmoty v Evropě jsou k dostání v Rusku a na Ukrajině.

Stále platí: Pojedete-li poblíž hranic s Lucemburskem, vyplatí se tam natankovat díky nízké spotřební dani. Na cenové rozdíly je dobré myslet například i před přejezdem španělsko-portugalských hranic.

A do některých zemí - hlavně Nizozemska, Belgie či Finska - se vyplatí jet s dieselovým motorem, oproti benzinu ušetříte i osm korun na litru. Naopak ve Švýcarsku je nafta dražší kvůli vyšší spotřební dani.

Kanystr s benzínem
Kanystr s benzínem | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Na internetu je seznam pump, které neprošly kontrolou
Drahota u pump: Vám utíkají tisíce, státu miliony
Kdo prodává nekvalitní benzin? Konečně se to dozvíme
 

Právě se děje

před 55 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy