Nová jednička mezi spořicími účty? Nebude pro každého

Petr Kučera Petr Kučera
4. 6. 2012 6:45
Na nejvyšší sazbu mezi bankami teď láká Axa, ale jen pro nové klienty

Praha - Nejvyšší úrok na spořicím účtu od června nabízí Axa Bank. V nové kampani láká na roční sazbu 2,8 procenta.

Za sebou tak nechává trojici konkurenčních bank, které dosud nabízely úrok 2,5 procenta - Air Bank, UniCredit Bank a v poněkud komplikovanějším modelu i Zuno Bank.

Úrok 2,8 procenta se dokonce vyrovná i dosud nejlepšímu spořicímu účtu na trhu od kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo. Založení a ovládání účtu je přitom u Axa Bank mnohem jednodušší než u této družstevní záložny.

Nabídka, s níž krátce po svém nástupu přichází nový generální ředitel Axa Bank Ladislav Kročák, má ale podstatné omezení. Je totiž určena pouze pro nové klienty - alespoň na první pohled.

Pro dosavadní klienty má i nadále platit sazba jen dvě procenta ročně (pro vklady do pěti milionů korun). To sice patří nad průměr trhu, ale nikoliv na první místo.

Kdo je "nový klient"?

Roční úrokovou sazbu 2,8 % získají všichni klienti, kteří si u Axa Bank požádají o založení spořicího účtu v období od 1. června do 31. července 2012.

Banka slibuje, že nadstandardní úročení jim ponechá minimálně do konce roku 2012, a to pro všechny vklady do výše 10 milionů korun.

Z podmínek akce ale není jasné, jak přesně bude "nový klient" definován. Podrobnější podmínky totiž (vedle zcela nových klientů) hovoří o "klientech, kteří požádají o zřízení spořicího účtu".

Banka přitom nikde přímo nezakazuje, aby jedna osoba měla více spořicích účtů - "nový" účet si tak teoreticky může založit i dosavadní klient.

Stejně tak zatím není jasné, zda lze na výhodnější úročení dosáhnout jednoduše tak, že dosavadní klient zruší smlouvu s bankou a ihned požádá o novou, nebo zda od ukončení předchozí smlouvy musí uplynout určitá doba.

Pokud by Axa skutečně trvala jen na nových klientech, těžko by získala zpátky střadatele, kteří v předchozím půlroce převedli peníze například do lépe úročené Air Bank, aniž by si ale současně zcela zrušili účet u Axa.

K uvedeným otázkám online deníku Aktuálně.cz se zástupci banky během pátku nevyjádřili, odpovědi doplníme později.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad najdete rychle
a jednoduše. Zkuste online kalkulačku na webu Finparáda.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

"Unikátní" možnost nabízí i konkurence

Nové vkladatele láká Axa i na další výhody, které ale navzdory její marketingové snaze nejsou nijak jedinečné.

"Klienti se nemusejí obávat, že by byly jejich výnosy z úroků snižovány kvůli poplatkům. Založení i vedení účtu je zdarma, stejně jako internetové bankovnictví," uvádí banka. Bezplatné vedení spořicího účtu včetně internetového bankovnictví přitom standardně nabízí i většina konkurence, poplatky jsou spíše výjimkou.

Oproti některým konkurentům z čela úrokového žebříčku nicméně Axa Bank neúčtuje žádné poplatky za odchozí platby. Ty uplatňuje například Air Bank u malého tarifu (pět korun), Equa Bank (devět korun) či UniCredit (od třetí odchozí platby v měsíci).

"Unikátní" je pak podle Axa Bank možnost zasílat peníze přímo ze spořicího účtu bez nutnosti předchozího převodu na běžný účet. Zde už ale Axa případné klienty jasně klame - na této možnosti není nic unikátního. Komplikovaný "mezipřevod" na běžný účet nabízí z blízké konkurence jen Zuno Bank.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy