Nová jednička mezi spořicími účty? Nebude pro každého

Petr Kučera Petr Kučera
4. 6. 2012 6:45
Na nejvyšší sazbu mezi bankami teď láká Axa, ale jen pro nové klienty

Praha - Nejvyšší úrok na spořicím účtu od června nabízí Axa Bank. V nové kampani láká na roční sazbu 2,8 procenta.

Za sebou tak nechává trojici konkurenčních bank, které dosud nabízely úrok 2,5 procenta - Air Bank, UniCredit Bank a v poněkud komplikovanějším modelu i Zuno Bank.

Úrok 2,8 procenta se dokonce vyrovná i dosud nejlepšímu spořicímu účtu na trhu od kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo. Založení a ovládání účtu je přitom u Axa Bank mnohem jednodušší než u této družstevní záložny.

Nabídka, s níž krátce po svém nástupu přichází nový generální ředitel Axa Bank Ladislav Kročák, má ale podstatné omezení. Je totiž určena pouze pro nové klienty - alespoň na první pohled.

Pro dosavadní klienty má i nadále platit sazba jen dvě procenta ročně (pro vklady do pěti milionů korun). To sice patří nad průměr trhu, ale nikoliv na první místo.

Kdo je "nový klient"?

Roční úrokovou sazbu 2,8 % získají všichni klienti, kteří si u Axa Bank požádají o založení spořicího účtu v období od 1. června do 31. července 2012.

Banka slibuje, že nadstandardní úročení jim ponechá minimálně do konce roku 2012, a to pro všechny vklady do výše 10 milionů korun.

Z podmínek akce ale není jasné, jak přesně bude "nový klient" definován. Podrobnější podmínky totiž (vedle zcela nových klientů) hovoří o "klientech, kteří požádají o zřízení spořicího účtu".

Banka přitom nikde přímo nezakazuje, aby jedna osoba měla více spořicích účtů - "nový" účet si tak teoreticky může založit i dosavadní klient.

Stejně tak zatím není jasné, zda lze na výhodnější úročení dosáhnout jednoduše tak, že dosavadní klient zruší smlouvu s bankou a ihned požádá o novou, nebo zda od ukončení předchozí smlouvy musí uplynout určitá doba.

Pokud by Axa skutečně trvala jen na nových klientech, těžko by získala zpátky střadatele, kteří v předchozím půlroce převedli peníze například do lépe úročené Air Bank, aniž by si ale současně zcela zrušili účet u Axa.

K uvedeným otázkám online deníku Aktuálně.cz se zástupci banky během pátku nevyjádřili, odpovědi doplníme později.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad najdete rychle
a jednoduše. Zkuste online kalkulačku na webu Finparáda.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

"Unikátní" možnost nabízí i konkurence

Nové vkladatele láká Axa i na další výhody, které ale navzdory její marketingové snaze nejsou nijak jedinečné.

"Klienti se nemusejí obávat, že by byly jejich výnosy z úroků snižovány kvůli poplatkům. Založení i vedení účtu je zdarma, stejně jako internetové bankovnictví," uvádí banka. Bezplatné vedení spořicího účtu včetně internetového bankovnictví přitom standardně nabízí i většina konkurence, poplatky jsou spíše výjimkou.

Oproti některým konkurentům z čela úrokového žebříčku nicméně Axa Bank neúčtuje žádné poplatky za odchozí platby. Ty uplatňuje například Air Bank u malého tarifu (pět korun), Equa Bank (devět korun) či UniCredit (od třetí odchozí platby v měsíci).

"Unikátní" je pak podle Axa Bank možnost zasílat peníze přímo ze spořicího účtu bez nutnosti předchozího převodu na běžný účet. Zde už ale Axa případné klienty jasně klame - na této možnosti není nic unikátního. Komplikovaný "mezipřevod" na běžný účet nabízí z blízké konkurence jen Zuno Bank.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy