Nová jednička mezi spořicími účty? Nebude pro každého

Petr Kučera Petr Kučera
4. 6. 2012 6:45
Na nejvyšší sazbu mezi bankami teď láká Axa, ale jen pro nové klienty

Praha - Nejvyšší úrok na spořicím účtu od června nabízí Axa Bank. V nové kampani láká na roční sazbu 2,8 procenta.

Za sebou tak nechává trojici konkurenčních bank, které dosud nabízely úrok 2,5 procenta - Air Bank, UniCredit Bank a v poněkud komplikovanějším modelu i Zuno Bank.

Úrok 2,8 procenta se dokonce vyrovná i dosud nejlepšímu spořicímu účtu na trhu od kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo. Založení a ovládání účtu je přitom u Axa Bank mnohem jednodušší než u této družstevní záložny.

Nabídka, s níž krátce po svém nástupu přichází nový generální ředitel Axa Bank Ladislav Kročák, má ale podstatné omezení. Je totiž určena pouze pro nové klienty - alespoň na první pohled.

Pro dosavadní klienty má i nadále platit sazba jen dvě procenta ročně (pro vklady do pěti milionů korun). To sice patří nad průměr trhu, ale nikoliv na první místo.

Kdo je "nový klient"?

Roční úrokovou sazbu 2,8 % získají všichni klienti, kteří si u Axa Bank požádají o založení spořicího účtu v období od 1. června do 31. července 2012.

Banka slibuje, že nadstandardní úročení jim ponechá minimálně do konce roku 2012, a to pro všechny vklady do výše 10 milionů korun.

Z podmínek akce ale není jasné, jak přesně bude "nový klient" definován. Podrobnější podmínky totiž (vedle zcela nových klientů) hovoří o "klientech, kteří požádají o zřízení spořicího účtu".

Banka přitom nikde přímo nezakazuje, aby jedna osoba měla více spořicích účtů - "nový" účet si tak teoreticky může založit i dosavadní klient.

Stejně tak zatím není jasné, zda lze na výhodnější úročení dosáhnout jednoduše tak, že dosavadní klient zruší smlouvu s bankou a ihned požádá o novou, nebo zda od ukončení předchozí smlouvy musí uplynout určitá doba.

Pokud by Axa skutečně trvala jen na nových klientech, těžko by získala zpátky střadatele, kteří v předchozím půlroce převedli peníze například do lépe úročené Air Bank, aniž by si ale současně zcela zrušili účet u Axa.

K uvedeným otázkám online deníku Aktuálně.cz se zástupci banky během pátku nevyjádřili, odpovědi doplníme později.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad najdete rychle
a jednoduše. Zkuste online kalkulačku na webu Finparáda.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

"Unikátní" možnost nabízí i konkurence

Nové vkladatele láká Axa i na další výhody, které ale navzdory její marketingové snaze nejsou nijak jedinečné.

"Klienti se nemusejí obávat, že by byly jejich výnosy z úroků snižovány kvůli poplatkům. Založení i vedení účtu je zdarma, stejně jako internetové bankovnictví," uvádí banka. Bezplatné vedení spořicího účtu včetně internetového bankovnictví přitom standardně nabízí i většina konkurence, poplatky jsou spíše výjimkou.

Oproti některým konkurentům z čela úrokového žebříčku nicméně Axa Bank neúčtuje žádné poplatky za odchozí platby. Ty uplatňuje například Air Bank u malého tarifu (pět korun), Equa Bank (devět korun) či UniCredit (od třetí odchozí platby v měsíci).

"Unikátní" je pak podle Axa Bank možnost zasílat peníze přímo ze spořicího účtu bez nutnosti předchozího převodu na běžný účet. Zde už ale Axa případné klienty jasně klame - na této možnosti není nic unikátního. Komplikovaný "mezipřevod" na běžný účet nabízí z blízké konkurence jen Zuno Bank.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy