Nová jednička mezi spořicími účty. Banka láká na víc než procento, má ale podmínku

Petr Kučera Petr Kučera
30. 12. 2016 13:59
Úrok 1,1 procenta od nové Banky Creditas, který je mezi spořicími účty momentálně nejvyšší na trhu, dostane ten, kdo si z něj nevybere peníze. Základní sazba je jinak 0,5 procenta – i to jej řadí k nejlepším. Creditas nabídne také běžný účet bez poplatků a termínované vklady. Nová banka vznikla přeměnou z největší družstevní záložny.
Foto: Banka Creditas

Praha – Nová Banka Creditas oficiálně oznámila úrokové sazby, s nimiž chce od ledna 2017 získávat drobné klienty. Spořicí účet nabídne úročení až 1,1 procenta, termínovaný vklad až 2,5 procenta ročně.

Úrok 1,1 procenta, který je mezi spořicími účty nejvyšší na trhu, ale dostane jen ten, kdo účet „využívá k jeho účelu“ a nevybere si z něj peníze. Pokud v předchozím čtvrtletí odejde ze spořicího účtu jakákoliv platba, klesne sazba dočasně na 0,5 procenta.

Spořicí účet u Creditas si lze založit i samostatně, tedy bez využívání jakýchkoli jiných produktů banky. Není omezen ani výší vkladu nebo komplikovanějším pásmovým úročením.

„Základ sazby ve výši minimálně 0,5 procenta garantujeme po následujících pět let, tedy až do roku 2021,“ slibuje předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.

Maximální sazba 1,1 procenta je mírně vyšší než současná nabídka Air Bank. Ta má pro aktivní klienty při alespoň pěti platbách kartou sazbu jedno procento, při nesplnění podmínek banka vklady neúročí. Také Air Bank při vstupu na trh v listopadu 2011 lákala na nejvyšší sazbu (2,5 procenta), ale podobně jako konkurence pak kvůli vývoji na finančním trhu úroky snižovala.

Bez podmínek nabízí momentálně nejvíce Sberbank – její spořicí účet má sazbu 0,53 procenta na vklady do 300 tisíc korun.

Běžný účet bez poplatků

Kromě spoření se chce Creditas soustředit na běžný účet a transakce v cizích měnách. „Chceme být pro klienty jejich hlavní bankou pro platební styk a výhodné zhodnocování úspor,“ říká Hořejší. Banka bude používat stejný kód jako dosavadní záložna – 2250.

Nováček láká i na termínované vklady s pevně danou sazbou, která se během doby vkladu nemění. Zájemci si mohou zvolit období vkladu od jednoho do deseti let a připisování úroků měsíčně nebo na konci období. Pokud budou potřebovat peníze, mohou si předčasně vybrat až 20 procent vkladu bez sankce. Minimální výše korunového termínového vkladu je 5000 korun.

Běžný účet nabídne – podobně jako u dalších nových bank, které vstoupily na trh v posledních letech – základní a nejčastější transakce zdarma. „Samozřejmostí je bezplatné vedení účtu, vedení libovolného počtu fyzických karet MasterCard Standard a virtuální platební karty MasterCard Virtual. Zdarma jsou všechny příchozí a odchozí platby či trvalé příkazy a pět výběrů z jakéhokoli bankomatu v ČR,“ upřesňuje Hořejší.

Šestý a každý další výběr v měsíci z jakéhokoli bankomatu v Česku vyjde na 20 korun. Atraktivní je cena za výběr z bankomatu v zahraničí – 30 korun.

Přeměna z největší záložny

Banka Creditas vzniká přeměnou z největší tuzemské družstevní záložny (kampeličky). Ta má zatím necelých 20 tisíc členů. Marketingový ředitel Creditas Jiří Salajka před dvěma měsíci uvedl, že nová banka počítá v prvním roce s počtem klientů řádově v desítkách tisíc.

Přeměna na banku byla nutná. Nový zákon totiž omezuje maximální bilanční sumu záložen na pět miliard korun. Creditas už nyní přesahuje deset miliard.

Peníze, které vybere od klientů na vkladech, chce Creditas zhodnotit především v úvěrech pro firmy. Na nich vydělává záložna už teď. Na vkladech má 9,5 miliardy korun a oproti tomu 7,7 miliardy poskytnutých úvěrů.

Creditas nechystá pro nejbližší dobu výrazný nárůst počtu poboček, které má nyní v krajských městech s výjimkou Karlových Varů a Jihlavy. V krajském městě Vysočiny chybí proto, že tato záložna vznikla v blízké Třebíči, takže pobočku má tam. Počet poboček má příští rok vzrůst ze současných 14 na 16.

Záložna Creditas vznikla v roce 1996 pod názvem 1. Třebíčská záložna. Po změně jména a přemístění centrály do Olomouce v roce 2010 se stala jednou z nejrychleji rostoucích v Česku. Přeměna nyní znamená, že stávající členové záložny se buď stanou akcionáři nové banky, nebo svůj podíl Creditas odprodají.

Creditas ovládá miliardář Pavel Hubáček, který získal většinový podíl v záložně loni odkoupením podílů za částku v řádu stovek milionů korun. Investici financoval z vlastních zdrojů. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital působící v energetice, zemědělství, developmentu a na finančních a kapitálových trzích.

Sazby u spoření klesají

V roce 2011 přinesl vstup trojice nových bank – Air Bank, Equa a Zuno – revoluci na trhu, která jim postupně získala stovky tisíc klientů. Na trhu už předtím působily bezpoplatková mBank a Fio.

Zuno se však neprosadila podle představ majitelů. Oznámila, že v příštím roce skončí a převede aktivity na sesterskou Raiffeisenbank.

Účty, které dokážou být bez poplatků, už dnes nabízí většina bank na trhu – naučily se je nabízet i největší banky. Většina to ale podmiňuje minimálně určitou výší měsíčního obratu na účtu. Podle dostupných informací Creditas takovou podmínku mít nebude, takže se zařadí vedle Equa bank nebo Fio banky, které bezpoplatkové účty nekomplikují.

Na trh spotřebitelských půjček vstoupí Banka Creditas v lednu s dosavadní nabídkou úvěrů zajištěných nemovitostí. Hypotéky i klasické spotřebitelské půjčky chce ale začít nabízet už v průběhu roku 2017 – nejdříve zřejmě od července.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy