Nižší paušály a bez vratek, plánuje Kalousek pro OSVČ

Petr Kučera Petr Kučera
8. 1. 2012 13:29
Kdo by chtěl mít zachovány bonusy, musel by vést řádné účetnictví, navrhne ministr
Foto: Jan Langer

Praha - Takzvané výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné by se měly snížit zhruba na úroveň, na níž byly do roku 2005. Plánuje to ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Současně by lidé, kteří tyto paušály uplatňují, přišli o možnost získat od státu vratky na daních, zejména daňový bonus na vyživované dítě.

Kdo by chtěl mít zachovány bonusy, musel by tedy vést řádné účetnictví o skutečných daňově uznatelných výdajích, řekl Kalousek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Kalousek zkusí toto zpřísnění prosadit nejdříve pro daňové období roku 2013, pokud najde podporu koaličních partnerů. Daní z příjmu za rok 2012 se už změny dotknout nemohou.

Proti zneužívání

Ministr zdůraznil, že zvažované opatření nemíří proti poctivým živnostníkům, ale proti zneužívání velkoryse nastavených paušálů.

"Ty nemají v Evropě ani ve světě obdobu. A při spojení s možností slev a bonusů pak dochází k situacím, kdy živnostník má sice příjem dva miliony korun ročně, ale po uplatnění 80% paušálu a výhod na manželku a dvě děti nejenže nemusí platit na daních ani korunu, ale ještě dostane od státu kolem 13 tisíc korun," vysvětlil Kalousek v Otázkách Václava Moravce.

Takzvaná šedá ekonomika a zneužívání podnikání na živnostenský list, typicky v pohostinství, je velkým problémem také například podle Zbyňka Frolíka, podnikatele a člena představenstva Svazu průmyslu. Nejde přitom jen o nižší příjmy státu v současnosti, ale také budoucí požadavky těchto lidí na státní podporu kvůli nízkým důchodům.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Bič na přemnožené podnikatele, je tu zákaz švarcsystému
Kalousek připustil další škrty, musí ušetřit 30 miliard

"Chceme rovné podmínky pro všechny," podotkl Kalousek. Dosavadní systém podle něj výrazně zvýhodňuje osoby samostatně výdělečně činné a zejména ty, které tak vysoké náklady ve skutečnosti nemají a pracují na takzvaný švarcsystém.

Pro živnostníky jen čtvrtinu

Do roku 2005 si mohli zemědělci paušálně odečítat jako náklady 50 procent příjmů, živnostníci a svobodná povolání 25 procent. Lidé s příjmy z autorských honorářů pak 30 procent, s příjmy z pronájmu 20 procent.

Nyní si mohou řemeslní živnosti odečítat 80 procent, zemědělci a ostatní živnosti 60 procent, svobodná povolání a autoři 40 procent, pronajímatelé 30 procent.

V čem vlastně spočívá kouzlo výdajových paušálů?

Osoby samostatně výdělečně činné se mohou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.

Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Paušály však mohou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy