Nižší důchod výměnou za desítky tisíc korun na ruku. Peníze z druhého pilíře nevracejte, radí fondy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 1. 2016 16:03
Téměř 85 tisíc lidí se musí do letošního září rozhodnout, jak naloží s penězi naspořenými ve zrušeném druhém pilíři důchodů. Penzijní společnosti lidem doporučí, aby peníze od státu vybrali všechny a uložili je do penzijního fondu ve třetím pilíři. Při rozhodování, zda si peníze nechat, budou lidé prakticky sázet na délku vlastního života. Ukazuje to modelový příklad.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Buď "vrátí" desítky tisíc korun do státního penzijního systému, nebo si je nechají a v budoucnu jim klesne důchod o desítky až stovky korun měsíčně. Taková volba čeká do konce letošního září 85 tisíc lidí, kteří od roku 2013 vstoupili do druhého pilíře - hlavní části penzijní reformy prosazené vládou Petra Nečase, kterou současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zrušila.

O kolik přijdou lidé, pokud si nechají peníze "vyvedené" ze státního systému vyplatit "na ruku"? Napovědět může modelový výpočet České správy sociálního zabezpečení pro online deník Aktuálně.cz.

Věkové složení lidí ve druhém pilíři

  • 18 až 29 let - 21 %
  • 30 až 49 let - 66 %
  • 50 až 59 let - 12 %
  • 60 a více let - 0,7 %

Zdroj: Penzijní společnost České pojišťovny, která má zhruba polovinu všech lidí, kteří si spoří ve druhém pilíři

Vybrali jsme člověka s nadprůměrným příjmem - takových je ve druhém pilíři většina, protože právě pro ně byl atraktivnější. Muž půjde do důchodu v roce 2016, pracoval 45 let a od roku 1986 do roku 2015 měl průměrný měsíční příjem 33 500 korun. Když státu vrátí dvě procenta vyvedená z průběžného systému, dostane měsíční důchod 14 256 korun. Pokud si je nechá, klesne mu důchod o 158 korun, tedy na 14 098 korun měsíčně - současně ale z rušeného druhého pilíře získá jednorázově desítky tisíc korun (například při výdělku 60 tisíc měsíčně v posledních třech letech by šlo o zhruba 43 tisíc korun).

Muž z modelového příkladu tedy může za rok přijít na státním důchodu o 1896 korun a během dvaceti let o téměř 38 tisíc, pokud budeme počítat se současnou hodnotou peněz. Při rozhodování, zda si nechat všechny peníze naspořené ve druhém pilíři, tedy budou lidé prakticky sázet na délku vlastního života.

Otazník nad budoucími důchody

Ještě nejasnější volbu mají před sebou lidé, kterým do odchodu do penze ještě mnoho let zbývá. „Vše bude odvislé od toho, jak vlastně bude za 20 až 30 let vůbec důchodový systém vypadat. Není vůbec nepravděpodobné, že nás bude čekat něco jako rovný důchod odpovídající dávce životního minima,“ říká Petr Brousil z Penzijní společnosti České pojišťovny. Pokud by se jeho vize naplnila a důchody by do budoucna klesaly, pak by na tom jednoznačně vydělali lidé, kteří by si nyní peníze z druhého pilíře nechali.

„Výše důchodu závisí na mnoha proměnlivých skutečnostech a je vždy individuální u každého z nás,“ říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. „Lze říci - a vyplývá to i z uvedeného příkladu -, že snížení důchodu bude činit u většinové populace řádově desítky, maximálně stovky korun,“ dodává.

Jasno už mají penzijní společnosti. Lidem letos doporučí, aby peníze od státu vybrali všechny a uložili je do penzijního fondu ve třetím pilíři, tedy bývalém penzijním připojištění. „Klientům samozřejmě doporučujeme převod vkladů do třetího pilíře - na vlastní smlouvu nebo na novou smlouvu např. dětského penzijního spoření - což je vzhledem k původnímu účelu druhého pilíře logická volba,“ říká Brousil.

Čas do září

Lidé, kteří do druhého pilíře v minulých letech vstoupili, mají na volbu čas do konce letošního září. Instrukce, jak lze ze spoření vystoupit, jim musí penzijní společnosti zaslat už do konce března. Peníze pak budou penzijní společnosti vyplácet od poloviny října do konce letošního roku.

„Pokud nám klient do 30. září neoznámí, jakým způsobem chce peníze vyplatit, převedeme na konci roku jeho vklady příslušnému finančnímu úřadu, který je na daňovém účtu příslušného klienta bude evidovat jako daňový přeplatek a následně (až v roce 2017) mu je  bude moci vyplatit,“ vysvětluje Brousil.

Kdo se rozhodne vrátit vyvedené důchodové pojištění státu, může tak udělat až během roku 2017. Nejprve bude muset požádat o výpočet doplatku příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). „Žádost o sdělení výše doplatku pojistného je nutno podat u příslušné OSSZ v období od 1. ledna do 30. června 2017 a doplatek pojistného pak je nutno zaplatit nejpozději do 29. prosince 2017,“ říká Buraňová.

Druhý důchodový pilíř vznikl v lednu roku 2013, šlo o hlavní část důchodové reformy prosazené vládou Petra Nečase. Lidé do něj odváděli tři procenta z příjmů a stát jim k tomu přidal další dvě procenta, která by jinak lidé zaplatili na důchodovém pojištění do státní kasy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy