Rodiny s nízkými příjmy na dávky nedosáhnou. Životní minimum je totiž příliš nízké

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 3. 2019 6:42
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. Ve třetím díle uvádíme příklad mladé rodiny se dvěma dětmi. Na co všechno má rodina nárok a kdy se jí už další příjmy nevyplatí?
Foto: Shutterstock

Příběh třetí - nízkopříjmová rodina

Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V prvním díle jsme uvedli příklad matky samoživitelky, ve druhém příklad penzisty, nyní představíme nízkopříjmovou rodinu. 

Nízkopříjmová rodina

  • domácnost zahrnuje čtyři členy - dva dospělé a dvě děti ve věku 7 a 11 let
  • oba rodiče mají práci, žena pracuje jako prodavačka v samoobsluze, muž je stavební dělník
  • měsíční příjem domácnosti je 31 tisíc korun (žena má měsíční čistý příjem 14 tisíc korun, muž 17 tisíc korun bez daňového bonusu)
  • rodina žije v Brně, nájemné činí 14 tisíc korun, poplatky za veškeré služby pak dosahují částky 6 tisíc korun měsíčně
  • tedy celkové měsíční náklady na bydlení jsou 20 tisíc korun
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy