Nezapomněli jste? Dnes je konečný termín pro odevzdání přiznání daně z příjmu

ČTK ČTK
2. 7. 2018 14:06
Pokud se při podání daňového přiznání opozdíte o pět pracovních dnů, žádné sankce nehrozí. Poté činí sankce 0,05 procenta z daně za každý den prodlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Dnes je konečný termín pro odevzdání a uhrazení daně z příjmu za loňský rok pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu.

Letos lidé letos odevzdali v prvním termínu do 3. dubna 1,89 milionu daňových přiznání k dani z příjmu za rok 2017. Loni to bylo k 3. dubnu 1,94 milionu přiznání. Celkem 1,63 milionu přiznání se týkalo daně z příjmů fyzických osob a 260 000 daně z příjmů právnických osob.

Podle odhadů společnosti Apogeo finanční správa dostane v prodloužené lhůtě zhruba 270 000 přiznání k dani z příjmu právnických osob a kolem 350 000 přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Loni to podle údajů finanční správy bylo celkem zhruba 700 000.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí pouze o pět pracovních dnů, žádné sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze stanovené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300 000 korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta bude pět procent ze stanovené daně, minimálně 500 korun.

V termínu pro podání daňového přiznání je daň také splatná. "Pokud však daňový subjekt uhradí daňovou povinnost do pátého pracovního dne od lhůty pro podání daňového přiznání, nebude za toto zpoždění nijak sankcionován," upozornil daňový expert společnosti Apogeo Jiří Žežulka.

Platbu tak lze podle něj provést bez sankcí ještě 10. července. "V tento den však musí být finanční prostředky již připsány na bankovní účet správce daně," uvedl. Zároveň upozornil, že samotné přiznání je možné podat bez sankce ještě 11. července.

"Každý z těchto úkonů upravuje jiná část příslušného zákona, přičemž jejich textace vznikaly samostatně. Proto prodlení u platby začíná pátým dnem po termínu, u podání přiznání až šestým dnem," dodal.

U placení daně za každý další den naskakuje úrok z prodlení, který aktuálně činí 15 procent z výše dlužné daně za rok.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy