Projekty z EU pro firmy, pro nezaměstnané veřejně prospěšné práce
Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ovšem tvrdí, že programů na podporu zaměstnávání starších osob je řada.
"Víme, že na důležitosti získává celoživotní vzdělávání. Úřad práce může zájemcům pomoci prostřednictvím projektu POVEZ II. Díky němu mohou zaměstnavatelé získat finanční příspěvky na zvyšování odborných znalostí a dovedností stávajících a budoucích zaměstnanců. Pomůže i těm, kteří právě nastoupili a potřebují více času na zaučení. Zapojit se do něj mohou též osoby samostatně výdělečně činné, a to jak se zaměstnanci, tak i bez nich," vyjmenovává ředitelka generálního úřadu práce Kateřina Sadílková.
Podle ní budou lidé přes 50 let patřit mezi klíčové hráče. "Zatím se ale trh nezbavil předsudků a obav, že se starší ročníky hůře učí novým věcem a adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem," tvrdí Kateřina Sadílková.
Úřad se podle ní snaží mnohdy zbytečné obavy u zaměstnavatelů prolomit. "Například v rámci monitorovacích návštěv, kdy je naši zaměstnanci kontaktují a představují jim široké portfolio služeb, které jim náš úřad může nabídnout, včetně regionálních individuálních projektů spolufinancovaných z evropských peněz," dodává Kateřina Sadílková.
Lidem, kteří se ve věku nad 50 let ocitnou bez práce, doporučuje využít například rekvalifikace, veřejně prospěšné práce, individuální poradenství, příspěvek na zahájení podnikání nebo příspěvky na zřízení či vyhrazení společensky účelných pracovních míst.