Nevyčerpaná mobilní data začne O2 převádět do dalšího měsíce. Půjde to ale jen u dokoupených balíčků

Janis Aliapulios ČTK Janis Aliapulios, ČTK
9. 8. 2016 10:59
Operátor umožní zákazníkům s dokoupeným datovým balíčkem převést nevyčerpaný zůstatek do dalšího měsíce. Změna začne platit na konci října. Nevyčerpaných dat ze základních balíčků se novinka týkat nebude.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Operátor O2 začne od 25. října převádět nespotřebovaná mobilní data z dokoupených balíčků do dalšího měsíce. Klienti dosud na konci zúčtovacího období přicházeli o všechna nevyčerpaná data.

"Touto změnou reagujeme na komentáře a dotazy našich zákazníků. Díky převodu dat už se nebudou muset bát, že jim obnovená data propadnou," řekl generální ředitel O2 Tomáš Budník.

Operátor bude převádět data dokoupená v rámci automatické obnovy datového objemu i z jednorázově pořízených datových balíčků všem zákazníkům, kteří u O2 využívají smluvní služby. Nevyčerpaných dat ze základních balíčků se naopak převod dat do dalšího měsíce netýká.

V praxi to znamená, že pokud si zákazník s tarifem obsahujícím v základním nastavení 1,5 GB dat obnoví datový balíček týden před koncem zúčtovacího období a stihne spotřebovat jen jeden GB, operátor mu převede zbývajících 0,5 GB do dalšího měsíce. Během něj tak bude mít k dispozici dva GB mobilních dat, přičemž nejprve se spotřebují data přenesená z předchozího období.

Pokud ale ten samý klient O2 ve zúčtovacím období nevyčerpá ani základní objem dat 1,5 GB, do dalšího období se mu zůstatek nepřevede. Na začátku nového období bude tak mít k dispozici znovu 1,5 GB.

Operátor O2 kromě toho od poloviny července ustoupil od zpomalování internetu zákazníkům, kteří svůj základní datový tarif vyčerpají a nedokoupí si další balíček. Firma nově zákazníkům, kteří vyčerpají takzvaný FUP limit, mobilní internet rovnou vypíná.

Žaloba od dTestu

Právě kvůli této změně čelí O2 žalobě ze strany spotřebitelské organizace, která vydává časopis dTest. Té se nelíbí způsob, jakým operátor změnu podmínek čerpání datových tarifů svým klientům oznámil.

"Z našeho pohledu jde o podstatnou změnu uzavřené smlouvy. Zákazníci měli být informováni, že smlouvu mohou k datu účinnosti změny ukončit. To se však nestalo," vysvětlil právní poradce dTestu Miloš Borovička důvod žaloby k Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Operátor se hájil tím, že vypnutí mobilního internetu po vyčerpání zákazníkem zvoleného limitu není změnou podmínek služby, ale jde jen o "změnu faktického nastavení služeb".

S mobilními daty souvisí i pokuta ve výši 4,5 milionu korun, kterou společnost O2 na konci července dostala od Českého telekomunikačního úřadu. Operátor byl potrestán za to, že zavedl automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Úřad to označil za nekalou obchodní praktiku, protože dodatečná data jsou zpoplatněná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy