Nevyčerpaná mobilní data začne O2 převádět do dalšího měsíce. Půjde to ale jen u dokoupených balíčků

Operátor umožní zákazníkům s dokoupeným datovým balíčkem převést nevyčerpaný zůstatek do dalšího měsíce. Změna začne platit na konci října. Nevyčerpaných dat ze základních balíčků se novinka týkat nebude.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Operátor O2 začne od 25. října převádět nespotřebovaná mobilní data z dokoupených balíčků do dalšího měsíce. Klienti dosud na konci zúčtovacího období přicházeli o všechna nevyčerpaná data.

"Touto změnou reagujeme na komentáře a dotazy našich zákazníků. Díky převodu dat už se nebudou muset bát, že jim obnovená data propadnou," řekl generální ředitel O2 Tomáš Budník.

Operátor bude převádět data dokoupená v rámci automatické obnovy datového objemu i z jednorázově pořízených datových balíčků všem zákazníkům, kteří u O2 využívají smluvní služby. Nevyčerpaných dat ze základních balíčků se naopak převod dat do dalšího měsíce netýká.

V praxi to znamená, že pokud si zákazník s tarifem obsahujícím v základním nastavení 1,5 GB dat obnoví datový balíček týden před koncem zúčtovacího období a stihne spotřebovat jen jeden GB, operátor mu převede zbývajících 0,5 GB do dalšího měsíce. Během něj tak bude mít k dispozici dva GB mobilních dat, přičemž nejprve se spotřebují data přenesená z předchozího období.

Pokud ale ten samý klient O2 ve zúčtovacím období nevyčerpá ani základní objem dat 1,5 GB, do dalšího období se mu zůstatek nepřevede. Na začátku nového období bude tak mít k dispozici znovu 1,5 GB.

Operátor O2 kromě toho od poloviny července ustoupil od zpomalování internetu zákazníkům, kteří svůj základní datový tarif vyčerpají a nedokoupí si další balíček. Firma nově zákazníkům, kteří vyčerpají takzvaný FUP limit, mobilní internet rovnou vypíná.

Žaloba od dTestu

Právě kvůli této změně čelí O2 žalobě ze strany spotřebitelské organizace, která vydává časopis dTest. Té se nelíbí způsob, jakým operátor změnu podmínek čerpání datových tarifů svým klientům oznámil.

"Z našeho pohledu jde o podstatnou změnu uzavřené smlouvy. Zákazníci měli být informováni, že smlouvu mohou k datu účinnosti změny ukončit. To se však nestalo," vysvětlil právní poradce dTestu Miloš Borovička důvod žaloby k Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Operátor se hájil tím, že vypnutí mobilního internetu po vyčerpání zákazníkem zvoleného limitu není změnou podmínek služby, ale jde jen o "změnu faktického nastavení služeb".

S mobilními daty souvisí i pokuta ve výši 4,5 milionu korun, kterou společnost O2 na konci července dostala od Českého telekomunikačního úřadu. Operátor byl potrestán za to, že zavedl automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Úřad to označil za nekalou obchodní praktiku, protože dodatečná data jsou zpoplatněná.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy