Neschopenka zůstane zadarmo, lékařům zaplatí stát

Petr Kučera Petr Kučera
17. 3. 2010 19:00
Hrozba dalších poplatků zažehnána. Poštovné lékařům zaplatí stát
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli | Foto: ucto2000.cz

Praha - Exministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) se podruhé během posledního roku dokázali shodnout ohledně pracovních neschopenek. Společně navrhli, aby lékaři už nemuseli platit poštovné, pokud odesílají neschopenky správě sociálního zabezpečení. A díky této shodě dnes příslušnou změnu zákona o nemocenském pojištění hladce schválili poslanci.

Novela reaguje na loňskou hrozbu České lékařské komory, že za vystavení neschopenky začnou lékaři vybírat od pacientů až sto korun. Vadilo jim, že od zdravotní pojišťovny nyní za vypsání i ukončení neschopenky dostanou jen 5,25 koruny, zatímco jen doporučený dopis stojí 26 korun a lékaři kromě toho hradí i další administrativní náklady.

Poštovné by nově měla hradit Česká správa sociálního zabezpečení na základě dohody přímo s držiteli poštovní licence. Navrhovatelé odhadují, že změna přijde stát na 26 milionů korun ročně. Kromě vypsání a ukončení neschopenky jde také třeba o hlášení o změně diagnózy či povolených vycházkách.

Novela má být účinná od prvního dne třetího kalendářního měsíce následujícího po jejím zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy pravděpodobně zhruba od poloviny letošního roku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí současně připravuje projekt elektronických neschopenek. Od roku 2012 má díky němu dojít k výrazné úspoře času, administrativních nákladů i poštovného.

Už vloni se Nečas a Škromach shodli na částečném snížení papírování ohledně pracovních neschopenek, změny platí od prosince.

Naopak v zásadnějších otázkách kolem nemocenské, zejména proplácení prvních tří dnů nemoci, zůstávají názory obou nejsilnějších stran zcela nesmiřitelné. Podle Nečase se neproplácení prvních tří dnů osvědčilo. Díky daňovým změnám za vlády ODS navíc mohou lidé dokonce i přes nemoc dostat vyšší čistý příjem než za vlády ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy