Nemocní zůstávají bez peněz. Úřady viní zaměstnavatele

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 4. 2009 11:35
Správa sociálního zabezpečení se pře se zaměstnavateli. A lidé jsou měsíce bez nemocenské
Snad to nebude nic vážného. Kromě zdraví by se musel nemocný strachovat i o peníze.
Snad to nebude nic vážného. Kromě zdraví by se musel nemocný strachovat i o peníze. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Nový systém vyplácení nemocenských a mateřských dávek vnesl na pracoviště správy sociálního zabezpečení chaos a chvat. Alespoň to mimo záznam říkají pracovnice správy lidem, kteří na úřad volají a ptají se po své nemocenské, která stále nepřichází.

Lidí, kteří marně čekají na nemocenskou, tedy na jediný příjem v době nemoci, jsou tisíce.

Správa: chybují zaměstnavatelé

Oficiální stanovisko vedení sociální správy však zní jinak. "K plošnému zpožďování nedochází. Potíže se samozřejmě vyskytly, zaměstnavatelé si musí na nový systém nejprve zvyknout a uvést jej do praxe. Postupem času je méně chybných žádostí," uvádí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Jinými slovy: potíže jsou na straně zaměstnavatelů, kteří neumí o výplatu nemocenské pro své lidi správně a včas požádat.

"Z naší strany je 88 procent žádostí vyřízeno bez potíží. Zbylé procento představuje z velké části případy s nesprávně vyplněnými nebo neúplnými podklady. Takové případy je třeba došetřovat a vše se protahuje. Ale ne mimo zákonnou lhůtu 30 dní od podání žádosti," doplňuje ředitel odboru komunikace správy Kamil Vařeka.

Lékárna. Ilustrační foto.
Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Nemocní zůstávají bez peněz, nový systém má problémy
Výplaty mateřské se opožďují, ženy jsou týdny bez peněz

Z vedení správy znějí tato slova opakovaně od poloviny března, kdy se informace o opožďování výplat nemocenských a mateřské poprvé objevily v médiích.

A existuje i další vysvětlení. "Lidé byli zvyklí, že jim nemocenská chodila ve stejném výplatním termínu jako obvyklá výplata. Po změně systému to ale nelze očekávat. Správa má 30 dní na vyřízení případu od okamžiku, kdy dostane potvrzení o ukončení nebo prodloužení pracovní neschopnosti. Lidem se pak může zdát, že jim peníze přišly pozdě," vysvětluje Buraňová.

Odbory: je to nezodpovědnost

Na problém opakovaně upozorňují i odboráři. Přestože se potíže s dávkami netýkají zdaleka jen dělníků.

"Na čtvrtečním jednání tripartity jsem tento problém znovu otevřel. A dokonce i ministr Kalousek potvrdil, že úředníci z finančních úřadů, kteří jsou na nemocenské, mají s vyplácením nemocenské problém," upozorňuje předseda největšího odborového svazu KOVO Josef Středula.

Podle něj je podobné opožďování zcela neomluvitelné. Stejně jako vysvětlování Správy sociálního zabezpečení. "Pokud ten systém nefunguje, je třeba to nejen přiznat, ale přijmout i kroky k nápravě. Lidé nejenže teď často mají kvůli krizi nižší výdělek, ale když jsou dlouhodobě nemocní, zůstávají třeba dva měsíce bez peněz," argumentuje Středula.

Právník: pravda bude někde mezi

Neoficiální komentáře pracovnic okresních správ naznačují, že vše neběží tak hladce, jak vedení správy tvrdí. Ale i podle právníků je možné, že pochybení je na straně zaměstnavatelů. Ti mají podle zákona povinnost podat žádost o výplatu dávek co nejrychleji.

Lékárna. Ilustrační foto.
Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Praktické rady:
Jak se mění nemocenská? Přečtěte si krok za krokem
Spočítejte si, kolik letos dostanete během nemoci

"Případné prodlení v předání podkladů ze strany některých zaměstnavatelů může být dáno zavedenou praxí, kdy veškeré podklady ke mzdám vyřizují jednou měsíčně. Žádost tak může být zaměstnavatelem předána až v termínu, kdy dochází ke zpracování mezd, a nikoli neprodleně poté, co ji obdrží od zaměstnance," zastává se pracovnic správy Klára Valentová, specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Ale jedním dechem dodává: "Od našich klientů ale víme, že podklady předávají okamžitě a problém je spíše na straně správy sociálního zabezpečení, které se v některých případech nedaří dodržovat zákonem stanovenou lhůtu."

Ministerstvo: času měla správa dost

A do záležitosti už vstoupilo i ministerstvo práce a sociálních věcí, pod něž správa spadá.

"Správa odpovídá za technickou stránku a chod nového systému výplaty dávek nemocenského pojištění. Měla tři roky času na jeho přípravu, do této doby žádné významnější problémy v náběhu nového systému a ve výplatě těchto dávek nesignalizovala," uvedl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Dodal, že ministr Petr Nečas už rozhodl o přidělení prostředků na personální posílení správy. A nyní po správě požaduje vyhodnocení aktuálního stavu.

"Ministerstvo zároveň urychleně prověří, zda při náběhu nového systému nedošlo k systémovým chybám a pochybením ze strany ČSSZ," dodal Sezemský.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy