Německý soud: Banky nesmí chtít poplatek za poskytnutí úvěru

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 5. 2014 18:33
Spolkový soudní dvůr rozhodl, že německé banky nemohou u spotřebitelských úvěrů vybírat vstupní poplatek, tedy takzvaný poplatek za sjednání úvěru.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Karlsruhe - Spolkový soudní dvůr (Bundesgerichtshof) rozhodl, že německé banky nemohou u spotřebitelských úvěrů vybírat vstupní poplatek, tedy takzvaný poplatek za sjednání úvěru.

Části smlouvy, které tento poplatek specifikují, jsou podle soudu neúčinné a tyto poplatky jsou podle něj nepřípustné, protože banky žádost o úvěr zpracovávají z vlastního obchodního zájmu a cenu úvěru si podle německého práva mohou vybírat jen přes úrokovou sazbu.

Soud rozhodoval o dvou žalobách klientů proti Postbank a Essener National-Bank. Například podle online verze časopisu Spiegel se rozhodnutí dotýká desetitisíců klientů německých bank, kteří bankám platili obvykle jedno až čtyři procenta z výše úvěru.

Jedna ze spotřebitelských organizací už v Německu vyzývá klienty bank, aby od nich požadovali vrácení poplatků, a dodává, že šanci na úspěch mají především klienti se smlouvami uzavřenými od roku 2011. Nároky ze starších smluv mohou být promlčené.

Stejný soud už v roce 2011 prohlásil za nezákonné poplatky za vedení úvěrového účtu. Na základě tohoto verdiktu se pak v Česku spustila hromadná protipoplatková iniciativa, jejímž prostřednictvím žádali stovky tisíc klientů vrácení těchto poplatků od bank. Boj ale skončil neúspěšně - po obvodních pražských zamítl žaloby na banky i Nejvyšší soud a Ústavní soud.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy