Německý soud: Banky nesmí chtít poplatek za poskytnutí úvěru

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 5. 2014 18:33
Spolkový soudní dvůr rozhodl, že německé banky nemohou u spotřebitelských úvěrů vybírat vstupní poplatek, tedy takzvaný poplatek za sjednání úvěru.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Karlsruhe - Spolkový soudní dvůr (Bundesgerichtshof) rozhodl, že německé banky nemohou u spotřebitelských úvěrů vybírat vstupní poplatek, tedy takzvaný poplatek za sjednání úvěru.

Části smlouvy, které tento poplatek specifikují, jsou podle soudu neúčinné a tyto poplatky jsou podle něj nepřípustné, protože banky žádost o úvěr zpracovávají z vlastního obchodního zájmu a cenu úvěru si podle německého práva mohou vybírat jen přes úrokovou sazbu.

Soud rozhodoval o dvou žalobách klientů proti Postbank a Essener National-Bank. Například podle online verze časopisu Spiegel se rozhodnutí dotýká desetitisíců klientů německých bank, kteří bankám platili obvykle jedno až čtyři procenta z výše úvěru.

Jedna ze spotřebitelských organizací už v Německu vyzývá klienty bank, aby od nich požadovali vrácení poplatků, a dodává, že šanci na úspěch mají především klienti se smlouvami uzavřenými od roku 2011. Nároky ze starších smluv mohou být promlčené.

Stejný soud už v roce 2011 prohlásil za nezákonné poplatky za vedení úvěrového účtu. Na základě tohoto verdiktu se pak v Česku spustila hromadná protipoplatková iniciativa, jejímž prostřednictvím žádali stovky tisíc klientů vrácení těchto poplatků od bank. Boj ale skončil neúspěšně - po obvodních pražských zamítl žaloby na banky i Nejvyšší soud a Ústavní soud.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy