Nemáte vzadu na autě nálepku CZ? Někdy hrozí i pokuta

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 8. 2009 18:50
Při cestě po EU stačí nové registrační značky s označením CZ v modrém proužku

Je stále ještě nutné mít vzadu na autě nálepku CZ, tedy mezinárodní poznávací značku? Nebo jde díky našemu členství v Evropské unii už o přežitek? A jaká pokuta případně hrozí? Přinášíme odpověď na několik otázek čtenářů Aktuálně.cz.

"Při cestování po zemích Evropské unie je uznáváno také označení CZ v modrém proužku na nově vydávaných registračních značkách," říká Miroslav Preclík z Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK). Máte-li tedy novou registrační značku (dříve zvanou SPZ), nehrozí vám v Evropské unii pokuta.

Pro ostatní vozidla a také při cestách mimo Evropskou unii je ale mezinárodní poznávací značka CZ vyžadována.

"Kontroly bývají sice namátkové, ale za nesplnění této povinnosti hrozí našim řidičům v zahraničí naprosto zbytečná pokuta, která se obvykle pohybuje mezi 20 a 40 euro," upřesňuje Preclík.

Nálepka CZ musí být umístěna na vozidle tak, aby byla při pohledu zezadu dobře čitelná. Schválené provedení je ve tvaru černého obrysu elipsy s bílým podkladem a černými písmeny CZ, které mají výšku alespoň 8 cm a šířku písma minimálně 1 cm. Rozměry elipsy musí být minimálně 17,5 x 11,5 cm. „Nestačí tedy různá reklamní ale i jiná provedení, nabízená v prodejní síti, pokud uvedené podmínky nesplňují," upozorňuje Preclík.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nová autolékárnička? Změny povinné výbavy se odkládají
Další výměna řidičáků. Možná se týká i vás
Jedete do zahraničí s cizím autem? Vezměte i potvrzení

 

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy