Některými bankovkami od července už nezaplatíte. Zjistěte, zda je nemáte v peněžence

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 6. 2022 6:04
Od prvního července přestanou platit starší bankovky nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999. V obchodě s nimi již nezaplatíte. Česká národní banka je sice už rok stahuje z oběhu, stále jich ale mezi lidmi zůstává dost. Jak je poznáte a co s bezcennými penězi dělat?
Foto: Reuters

Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které mají od druhé poloviny roku 2022 nadále zůstat v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku - ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku.

Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

Bezcennými se tak od července stávají stokoruna vzorů 1995 a 1997, dvousetkoruna vzorů 1996 a 1998, pětistovka vzorů 1995 a 1997, tisícovka vzoru 1996 a dvoutisícovka vzorů 1996 a 1999. Ze starších bankovek tak zůstanou v oběhu pouze pětitisícovky, které obíhají jen zřídka a jejich počet představuje zhruba šest procent všech bankovek v oběhu.

Stokoruna s úzkým stříbřitým proužkem, která se stahuje z oběhu
Stokoruna s úzkým stříbřitým proužkem, která se stahuje z oběhu | Foto: ČNB

Starých bankovek, zvláště těch s nižší nominální hodnotou, je mezi lidmi ještě dost, a to i přesto, že Česká národní banka (ČNB) je už rok stahuje z oběhu. "Pokud bychom si vzali nejvíce používané bankovky, v tuto chvíli je u nominálu 100 korun v oběhu zhruba 42 procent bankovek starších vzorů, u dvoustovek necelých 29 procent a u bankovek s nominální hodnotou 1000 korun zhruba necelých devět procent," uvedla mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Pětistovek je v oběhu ještě pět procent a dvoutisícovek přes dvě procenta. Podle mluvčí může být ale statistika zkreslená. "Předpokládáme, že bankovky nižších nominálních hodnot 100 korun a 200 korun skončily často jako suvenýr v peněženkách zahraničních turistů," dodává mluvčí.

Platná stokoruna s širším stříbřitým proužkem
Platná stokoruna s širším stříbřitým proužkem | Foto: ČNB

Bankovkami s úzkým proužkem už tak v obchodech ani za služby nezaplatíte. Může se ale stát, že neplatnou bankovku v obchodě či jinde dostanete. V takovém případě by ji měli po upozornění na místě vyměnit za platný vzor. "Obchodník by neměl bankovku staršího vzoru vrátit do oběhu. Pokud se tak stane, tak zřejmě jen omylem," říká Vodstrčilová. 

Důvodem, proč ČNB bankovky stahuje, je to, že chce mít v oběhu pouze jeden jejich vzor.

"To nejenže urychlí strojové zpracování bankovek, ale přinese i významné zjednodušení pro obyvatele Česka a zahraniční návštěvníky. Po dlouhé době budou mít bankovky běžně používaných nominálů jen jeden platný vzor, a sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek platné a nejedná se například o padělek," uvedl již v minulosti člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. 

Bankovky budou moci lidé vyměnit od 1. července 2022 do 30. června 2024 na pobočkách všech bank, které poskytují pokladní služby, a současně také na všech sedmi pobočkách ČNB. Od července 2024 bude výměna možná už jen na pokladnách ČNB po neomezenou dobu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o běžné bankovky, kterých bylo vydáno velké množství, nemá cenu je schovávat s pocitem, že budou mít jednou "sběratelskou" hodnotu. Tu mají většinou bankovky s nějakou chybou nebo kterých bylo vytištěno málo. 

Naposledy ČNB stahovala dva vzory padesátikorunových bankovek v roce 2011. V roce 2008 skončila platnost papírových dvacetikorun. O rok dříve ukončovala platnost bankovek 50, 100, 200 a 500 korun vzoru 1993. Platné byly do konce ledna 2007. V roce 2001 ČNB stahovala bankovky 1000 a 5000 korun vzoru 1993.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy