Nekalé praktiky finančních poradců

Daniel Kučera
24. 6. 2002 0:00
Vyhněte se chytrákům, kteří vám vyždímají úspory. Jak rozeznat šikovného poradce od finančního šarlatána? Před první schůzkou s finančním poradcem se připravte. Ze setkání s poradcem nemusíte být nervózní. Vy jste zákazník, kterému se bude poradce snažit nabídnout své služby a znalosti. Převaha je na vaší straně! Poradíme vám, kterými triky se vás poradci budou snažit okrást.

Vyhněte se chytrákům, kteří vám vyždímají úspory. Jak rozeznat šikovného poradce od finančního šarlatána? Před první schůzkou s finančním poradcem se připravte. Ze setkání s poradcem nemusíte být nervózní. Vy jste zákazník, kterému se bude poradce snažit nabídnout své služby a znalosti. Převaha je na vaší straně! Poradíme vám, kterými triky se vás poradci budou snažit okrást. Pár praktických informací hned na začátek: Od finančního poradce byste měli vyžadovat více než jen uzavření smluv na vybrané finanční produkty, za které shrábne provize. Nejdůležitějším úkolem poradce by totiž měla být práce na klientově finančním vzdělání, aby byl jednou schopen sám vyřešit veškeré finanční problémy. Při kontaktu s poradcem máte jen výjimečně možnost výběru místa schůzek, protože vlastní kancelář mívají jen poradci zaměření na zámožnější klientelu. Zbývají tedy návštěvy u vás doma. To ale nemusí být nevýhodou, protože poradce přizpůsobuje čas schůzek vašim potřebám. Jakým způsobem hospodařit s naspořenými penězi si můžete přečíst v článku Abyste nenaletěli finančním poradcům... Dostaňte z finančního poradce maximum! Svého poradce můžete využít víc, než si myslíte. Nezajišťuje totiž jen základní služby typu: stavební spoření, penzijní fondy, životní pojištění apod. Finanční poradce by vám měl dokázat zajistit také méně výnosné finanční služby - povinné ručení, havarijní pojištění, cestovní pojištění, úrazové pojištění, pojištění právní ochrany a kompletní poradenské služby. Podle palety nabízených služeb rozeznáte seriózního poradce od pouhého ždímače provizí. Klepněte ždímače provizí přes prsty!

  • Pokud chcete stavební spoření využít jen na spoření, stačí uvést cílovou částku jen nepatrně vyšší, než kolik bude činit vaše konečná naspořená částka. Ušetříte tak nemalé peníze na uzavíracím poplatku, od kterého se odvíjí provize. Rozdíl v poplatku může dělat až 1 500 korun.
  • Po uplynutí pěti let od uzavření smlouvy na stavební spoření nemusíte automaticky smlouvu vypovídat. Klidně na ní můžete ve spoření pokračovat a nemusíte zbytečně platit poplatek za uzavření nové smlouvy. Kolik vám vynese stavební spoření, si vypočítáte na naší kalkulačce.
  • Výnosy penzijních fondů, připisované účastníkům penzijního připojištění, jsou v současnosti dost vyrovnané. Předpovědi o tom, který fond bude dosahovat vyšších výnosů, jsou zavádějící. Finanční poradci takovými předpověďmi chtějí klienta přesvědčit, aby přestoupil do jiného fondu. Poradce by za to shrábl provizi. Před změnou je lepší si podobné informace ověřit z jiných zdrojů, např. na webových stránách penzijních fondů. Nabídku penzijního připojištění si můžete snadno porovnat také na našich stranách.
  • Kapitálové životní pojištění je občas prezentováno jako spořící produkt na stáří. Ke spoření je ale naprosto nevhodný. Pojišťovna totiž odebere klientovi velkou část vloženého pojistného na krytí případného rizika. Provize u kapitálového životního pojištění však patří k nejvyšším. Proto ho poradci tak rádi nabízejí.
  • Kvůli vyšší provizi poradci rádi doporučují u podílových fondů hlavně ty akciové. Ty jsou ale v kratším časovém horizontu (jeden až pět let) silně rizikové. Nezkušeného klienta mají oslnit grafy a tabulky, které však bývají často zavádějící nebo neúplné. U fondů se vstupním nebo výstupním poplatkem nad tři procenta z investované částky vždy zbystřete! Podmínky podílových fondů uvádíme ve zvláštní tabulce, ve které si vybrané fondy můžete i srovnat. Dostat opravdu nezávislé finanční poradenství není snadné, ale je to možné. Jak? To se na finance.centrum.cz dozvíte příští pondělí.
  •  

    Právě se děje

    Další zprávy