Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
26. 3. 2018 6:35
Projděte si čerstvá čísla z nejpřesnější statistiky výdělků v České republice.

Největší meziroční nárůst v platové sféře

Kategorie zaměstnání Medián 2017 Růst
Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené 27 501 Kč 22 %
Řídící pracovníci v oblasti výzkumu a vývoje 61 919 Kč 20 %
Pracovníci Celní správy ČR 43 872 Kč 19 %
Sociální pracovníci v oblasti zdravotnictví (kromě péče o zdravotně postižené) 29 042 Kč 17 %
Ošetřovatelé v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče 21 815 Kč 16 %

V platové sféře (nazývané též nepodnikatelská či veřejná) si v roce 2017 nejvíce polepšili "sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené. "Od 1. července 2017 se jejich odměňování řídí novou platovou tabulkou pro sociální služby," připomíná Markéta Nesrstová ze společnosti Trexima.

Státem schválená změna tarifů se projevila i u pracovníků Celní správy, kde došlo hned ke dvojímu navýšení (k začátku července a listopadu).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy