Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
26. 3. 2018 6:35
Projděte si čerstvá čísla z nejpřesnější statistiky výdělků v České republice.

Největší meziroční nárůst ve mzdové sféře

Kategorie zaměstnání Medián 2017 Růst
Inženýři elektronici technologové, normovači 44 668 Kč 22 %
Návrháři (grafici) reklamní, komerční, propagační 20 176 Kč 21 %
Báňští záchranáři a mechanici báňské záchranné služby 52 807 Kč 19 %
Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob 29 578 Kč 19 %
Ošetřovatelé a pracovníci sociálních služeb v oblasti ambulantních služeb domácí péče 19 944 Kč 17 %

Ve mzdové sféře (zjednodušeně ji lze nazvat podnikatelskou či soukromou) si loni nejvíce polepšila kategorie nazvaná "inženýři elektronici technologové, normovači". Medián hrubé mzdy zde stoupl o 22 procent z 36 562 Kč na 44 668 Kč.

"Technické profese jsou dnes ceněné, je jich málo, těžko se shání a firmy se je chtějí udržet," vysvětluje analytička společnosti Trexima Markéta Nesrstová.

U řidičů autobusů pak podle ní může být důvodem vysokého růstu vládou schválené zvýšení mezd na podzim 2017. "Tento růst se může ještě více projevit v roce 2018," dodává Nesrstová. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy