Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
26. 3. 2018 6:35
Projděte si čerstvá čísla z nejpřesnější statistiky výdělků v České republice.

Největší meziroční nárůst ve mzdové sféře

Kategorie zaměstnání Medián 2017 Růst
Inženýři elektronici technologové, normovači 44 668 Kč 22 %
Návrháři (grafici) reklamní, komerční, propagační 20 176 Kč 21 %
Báňští záchranáři a mechanici báňské záchranné služby 52 807 Kč 19 %
Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob 29 578 Kč 19 %
Ošetřovatelé a pracovníci sociálních služeb v oblasti ambulantních služeb domácí péče 19 944 Kč 17 %

Ve mzdové sféře (zjednodušeně ji lze nazvat podnikatelskou či soukromou) si loni nejvíce polepšila kategorie nazvaná "inženýři elektronici technologové, normovači". Medián hrubé mzdy zde stoupl o 22 procent z 36 562 Kč na 44 668 Kč.

"Technické profese jsou dnes ceněné, je jich málo, těžko se shání a firmy se je chtějí udržet," vysvětluje analytička společnosti Trexima Markéta Nesrstová.

U řidičů autobusů pak podle ní může být důvodem vysokého růstu vládou schválené zvýšení mezd na podzim 2017. "Tento růst se může ještě více projevit v roce 2018," dodává Nesrstová. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 8 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy