Nejvíce vydělali ti, kdo investovali do pšenice

hpv
30. 1. 2008 9:00
Kupuje se hlavně zlato, platina, obilniny a topné oleje
Rostoucí cena ropy pomohla akciím firmy China Mobile dosáhnout šestiletého maxima. Následně i celá hongkongská burza dokázala vzrůst na historicky nejvyšší hodnotu.
Rostoucí cena ropy pomohla akciím firmy China Mobile dosáhnout šestiletého maxima. Následně i celá hongkongská burza dokázala vzrůst na historicky nejvyšší hodnotu. | Foto: Reuters

Praha - Nejistota, která v posledních týdnech vládne na akciových trzích přesouvá zájem investorů na komodity. Obchodníci s cennými papíry potvrzují, že se kupuje hlavně zlato, platina, obilniny a topné oleje.

Cena zlata v úterý na světových trzích vystoupila dokonce na nový rekord. Jedna troyská unce se nyní  prodává za více než 930 dolarů.

Největší zhodnocení si ale za poslední rok připsala pšenice.

Ten, kdo posledního prosince investoval do nákupu pšenice na komoditní burze tisíc amerických dolarů a na začátku ledna letošního roku ji prodal, vydělal na svém obchodu 766,5 dolarů navíc.

Komodity vydělávají desítky procent

"Do trojky nejúspěšnějších komodit patří vyjma pšenice ještě sója a topný olej. Pšenice zhodnotila o 76,65 procenta, sója o 74,16 a topný olej o 60,75 procenta," říká Boris Tomčiak, ze společnosti Colosseum, která se na obchodování na komoditních burzách specializuje.

Zdaleka ne všechny komodity ale posílily. Kdo nakoupil na burze pomerančový koncentrát prodělal na svém obchodě za poslední rok téměř 27 procent.

Odborníci na obchodování na komoditních burzách ale upozorňují: Investice do tzv. futures a opcí je vhodná pouze pro ty, kteří počítají s vysokou mírou rizika a tedy i se ztrátou vložených peněz. 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy