Nejlevnější účet pro internet? mBank nula, ČS 166 Kč

Peníze.cz a BankovníPoplatky.com
7. 9. 2009 11:50
Používání internetového bankovnictví šetří peníze klientům i bankám

Průzkum - Nechodit na pobočky bank a obsluhovat běžný účet jen přes internetové bankovnictví šetří čas a hlavně peníze. Díky výhradnímu používání elektronického bankovnictví se účet pro běžného klienta zlevní zhruba o padesát korun za měsíc. Zjistil to letošní průzkum serverů peníze.cz a bankovnipoplatky.com.

Nejlevnější účet najdou milovníci internetu u mBank. Tam za něj průměrný klient nezaplatí ani korunu.

Jak vypadá běžný klient

 • Běžný klient:
  - má jeden běžný účet,
  - má platební kartu,
  - má internetové bankovnictví,
  - chodí mu na účet čtyři příchozí platby,
  - má sedm odchozích plateb z elektronických trvalých a jednorázových příkazů,
  - zadává a mění trvalé příkazy pouze elektronicky,
  - má zřízeno SIPO,
  - z bankomatu vybírá dvakrát u své a jednou u cizí banky.
 • Profil běžného klienta byl sestaven z údajů bank o průměrném počtu jednotlivých transakcí, které jejich klienti měsíčně provádějí. Do výzkumu byly zahrnuty jen ty transakce, které lze provádět přes elektronické bankovnictví.

Pokud klient splní podmínky zvýhodněných programů Raiffeisenbank a GE Money Bank, zaplatí za používání účtu měsíčně kolem třiceti korun.

Pod padesátikorunu za měsíc se vejde i běžný klient Fio, družstevní záložny.

Podobné jako loni

Pořadí na prvních čtyřech místech se ve srovnání s loňským průzkumem příliš nezměnilo. Rovněž se nezměnily ceny, které běžní klienti za bankovní služby u těchto bank měsíčně zaplatí. Výjimkou je eKonto ve zvýhodněné variantě Premium (podmínka, aby každý měsíc na účet chodilo alespoň 25 tisíc korun), které je o čtyři koruny levnější.

První se umístila s nulovými poplatky mBank. U druhého v pořadí eKonta Premium zaplatí běžný klient 34 korun. Pokud má klient GE Money Bank na účtu Genius Acitve průměrný zůstatek vyšší než čtvrt milionu korun, zaplatí za účet ovládaný přes internet 35 korun. Čtvrté Fio nabízí účet a transakce za 42 korun. Pokud by ovšem klienti zvýhodňující podmínky Raiffeisenbank a GE Money Bank nesplnili, zaplatili by za účty 157, respektive 154 korun.

Ještě dražší než spořitelna může být Citibank

Nejdražší je pro běžného bankovního klienta Osobní účet od České spořitelny a Citikonto od Citibank. I když klient nechce chodit na pobočky a využívat tak služeb živých bankovních pracovníků, zaplatí České spořitelně za měsíc 166 korun. V Citibank bude klient, pokud nemá v bance minimálně půl milionu korun, každý měsíc chudší o 377 korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více na BankovníPoplatky.com:
Tabulka nejlevnějších účtů při výhradním používání internetbankingu

Právě ve druhé polovině žebříčku je vidět největší zlevnění a zdražení bankovních služeb ve srovnání s minulým rokem.

Nejvíce vyšla vstříc výhradním uživatelům internetového bankovnictví LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Její IQ Konto pro tyto klienty zlevnilo o 69 korun.

Naopak největšího zdražení se dočkali klienti Citibank. Průměrného klienta by Citikonto i při výhradním používání elektronického bankovnictví stálo o 46 korun více než loni.

Autoři: Jan Stuchlík, Peníze.cz a Patrik Nacher, BankovníPoplatky.com

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Krize? Banky v Česku vydělaly stejně jako vloni
 

Právě se děje

Další zprávy