Nejlepší a nejhorší zákony loňského roku. Podívejte se

Petr Kučera Petr Kučera
10. 6. 2011 7:35
Výsledky druhého ročníku podnikatelské ankety Zákon roku

Praha - Vítězem ankety Zákon roku 2010 se stala evropská směrnice umožňující podnikatelům platit DPH až po přijetí platby od odběratele.

Naopak nejhorším legislativním počinem, přijatým v loňském roce, je série nesystémových opatření regulujících fotovoltaiku.

V anketě hlasovaly téměř dvě stovky podnikatelů, zástupců firem a dalších vybraných osobností českého hospodářství.

Pořadatelem akce je advokátní kancelář Ambruz & Dark, která také v obou kategoriích určila pět nominovaných zákonů, z nichž pak respondenti vybírali.

"Podnikatelé nejvíce ocenili legislativní počin, který může mít přímý vliv na jejich kapsu. Vítězství směrnice umožňující ex post platby DPH je jednoznačným vzkazem státu, aby tento princip zavedl v České republice a podnikatelům vyšel vstříc," vysvětluje advokát Tomáš Babáček, jeden z autorů ankety.

Druhé místo mezi nejlepšími zákony obsadila novela vedoucí k transparentnějším veřejným zakázkám, jejichž současný stav podnikatele evidentně rozčiluje.

"Naopak negativně hodnotili podnikatelé především nesystémové zásahy státu do podnikatelského prostředí," říká Vladimír Ambruz, partner kanceláře Ambruz & Dark.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy