Nejlepší a nejhorší zákony loňského roku. Podívejte se

Petr Kučera Petr Kučera
7. 5. 2010 10:05
Zástupci více než 100 firem hlasovali v anketě Zákon roku

Praha - Vítězem ankety Zákon roku 2009 se stala novela daňového řádu. Naopak nejhorším legislativním počinem, přijatým v loňském roce, je ústavní zákon umožňující předčasné rozpuštění Poslanecké sněmovny.

V anketě hlasovalo přes sto podnikatelů, zástupců firem a vybraných osobností českého hospodářství. Pořadatelem akce je advokátní kancelář Ambruz & Dark, která také v obou kategoriích určila pět nominovaných zákonů, z nichž pak respondenti vybírali.

Nejlépe hodnoceným počinem se stala novela zákona o správě daní a poplatků (č. 304/2009 Sb.). "Díky novele musí finanční úřady v zásadě vždy odůvodňovat svá rozhodnutí. Odvolání proti doměření daně mají odkladný účinek a daň lze skutečně vyměřit jen do tří let od zdaňovacího období," říká vysvětluje Tomáš Babáček, jeden z autorů ankety. O důležité novele jsme podrobněji psali na Aktuálně.cz.

Druhým nejlépe hodnoceným zákonem se stala novela exekučního řádu (č. 286/2009 Sb.), která kromě řady nových nástrojů pro činnost exekutorů výslovně zavedla také princip přiměřenosti, tedy povinnost exekutora jednat přiměřeně vymáhané částce.

Naopak jako nejhorší legislativní počin pro podnikatelské prostředí firmy vybraly kontroverzní ústavní zákon o zkrácení pátého volebního období poslanecké sněmovny (č. 195/2009 Sb.). "Poslanci tím odsunuli postup výslovně stanovený pro takové případy Ústavou," říká Babáček.

Druhým nejhorším počinem loňského roku se - s těsným odstupem za "vítězem" stal zákon o významné tržní síle. "Ten se pokusil zregulovat postavení silných odběratelů na trhu s potravinami a zemědělskými produkty. O jeho reálném vlivu na faktické postavení dodavatelů vůči řetězcům lze však pochybovat," vysvětluje Babáček.

Podrobnější výsledky najdete v grafice.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hledá se Absurdita roku. Pište, co vám komplikuje život
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Daň plaťte dřív, než ji spočítáte. Skončí ta absurdita?
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy