Nejdříve spořit, pak si užívat života. Češi jsou druzí v porovnání 22 zemí, ukázal průzkum

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
10. 5. 2016 16:38
Mezi uživateli internetu ve 22 zemích světa mírně převažují lidé, kteří si chtějí spořit na budoucnost, nad těmi, co si chtějí hlavně užívat života. Čísla jsou však velmi vyrovnaná, ukazuje průzkum společnosti GfK. Jedinou zemí, kde se většina přiklání ke spoření, je Hongkong. Hned po něm následuje Česko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří si chtějí hlavně spořit na svou budoucnost, v mezinárodním porovnání mírně převažují nad těmi, co si chtějí hlavně užívat života. Ukazuje to průzkum společnosti GfK mezi 27 tisíci uživateli internetu z celkem 22 zemí.

S výrokem "Teď si chci užívat života. Spořením a investicemi se budu zabývat později" souhlasí 34 procent lidí, přičemž 12 procent souhlasí úplně a 22 procent do určité míry.

Respondentů, kteří se k tomuto výroku naopak staví záporně, je 38 procent (z toho 14 procent nesouhlasí výrazně a 24 procent spíše). Další čtvrtina zaujala neutrální postoj.

Foto: GfK

Jedinou zemí, v níž více než polovina internetové populace preferuje spoření, je Hongkong. S tvrzením, že si momentálně chtějí užívat života a nechat starosti se spořením a investicemi až na později, nesouhlasí 54 procent tamních obyvatel.

Na druhém místě následuje Česko se 49 procenty, na třetím Brazílie se 45 procenty. Užívání si života tak preferuje jen 18 procent Čechů, 30 procent pak tento postoj hodnotí neutrálně.

A jaké jsou rozdíly mezi pohlavími? Třetina žen (33 procent) z celého světa se ztotožňuje s názorem, že si teď chce užívat a finanční zajištění řešit až později. Počet nesouhlasících respondentek je ale výrazně vyšší - 40 procent. U mužů jsou výsledky vyrovnanější – 36 procent s tvrzením souhlasí, zatímco 35 procent ne.

Českých žen, které se postavily k tomuto výroku negativně, bylo daleko více než ve světě, a to 53 procent. Kladně se k výroku "užívat si, spořit později" stavělo pouhých 15 procent žen. Podobný výsledek měli i čeští muži - 46 procent nesouhlasí, 20 procent ano.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy