Poplatek za výběr z bankomatu či za výši zůstatku. Podívejte se na absurdity roku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2021 10:58
Vítězem ankety o letošní nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Druhý v pořadí se umístil poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení. Třetí místo obsadil poplatek za změnu oznámením banky. Výsledky ankety vyhlásil server Bankovní poplatky.
Foto: Kristýna Zvelebilová

Vítězem letošní ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek je poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Hlasovalo pro něj zhruba 2 500 lidí. 

"Tento poplatek je o to absurdnější, že stále přežívá u takzvaných starých smluv o vedení běžného účtu. Mnoho lidí tak ani neví, že tento poplatek platí, ale přitom nemusí, pokud by uzavřeli novou smlouvu," komentoval výsledky ankety její zakladatel Patrik Nacher.

Podle něj platí tento poplatek stále desítky tisíc lidí. Poplatek pět korun vybírá podle serveru stále UniCredit Bank nebo ČSOB. Na začátku hlasování vybírala poplatek pět korun i Česká spořitelna, která však tento poplatek v průběhu ankety zrušila.

Na druhém místě o nejabsurdnější poplatek se umístil poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení. U tohoto potvrzení jde o vytisknutí jednoho listu papíru a poplatek činí až 500 korun.

"Poplatek lze najít v sazebníkách bank pod pojmem 'vyhotovení bankovní informace či potvrzení na vlastní žádost klienta'. Za vystavení potvrzení na žádost tak klient uhradí u UniCredit Bank 500 korun, u Monety 200 korun, u Raiffeisenbank 500 korun a u Hypoteční banky rovněž 500 korun," uvedl server.

Banky se ospravedlňují, že jsou zpoplatněná potvrzení vystavována na vlastní žádost klienta. "Ve skutečnosti klientovi nic jiného nezbývá, pokud potřebuje splatit předčasně úvěr například v případě prodeje nemovitosti," dodává server.

Třetí v pořadí je poplatek za změnu oznámením banky. Poplatek, který zaplatíte například při mimořádné splátce části hypotečního úvěru. "Banky tedy prezentují, že mimořádné splátky hypotečního úvěru jsou zdarma, ale stejně nějaký absurdní poplatek zaplatíte," dodává server.

Pořadí

Poplatek

Procent hlasů

1.

Výběr z bankomatu vlastní banky

24%

2.

Potvrzení o zůstatku úvěru za účelem splacení

20%

3.

Poplatek za změnu oznámením banky

19%

4.

Poplatek za dotaz úřední osoby

11%

5.

Poplatek za nedočerpání úvěru

10%

6.

Poplatek za vedení běžného účtu

8%

7.

Poplatek za sdělení zapomenutého PIN

7%

8.

Poplatek za sjednání úvěru

6%

Zdroj: www.bankovnipoplatky.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy