Návrat k letošnímu růstu? Nejdřív za 2 roky, tvrdí OECD

Reuters Reuters, Redakce EKO
25. 11. 2008 13:55
Růst HDP půjde pod 2 procenta, míní experti
Koruna. Ilustrační foto
Koruna. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Washington/Praha - Letošní růst Česka na úrovni 4,4 procenta, v roce 2009 pád na 2,5 procenta. Návrat nad čtyřprocentní hodnotu nelze předpokládat dříve než v roce 2010. V předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí to uvádí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Podle organizace stojí vyššímu hospodářskému růstu v cestě nedostatek pracovních sil a odborníků. Mezi doporučeními, které k České republice směřovala tak nechybí například snižování daňového zatížení mezd nebo zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Nezbytné jsou rovněž dodatečné reformy ve zdravotnictví a důchodovém systému k zajištění životnosti státního rozpočtu a zlepšení efektivity veřejných výdajů.

MMF varuje: hrozí prudké zpomalení růstu

Nepříliš příznivou předpověď Česku včera vystavil také Mezinárodní měnový fond. Domácí ekonomika má podle expertů této organizace v příštím roce prudce zpomalit. Instituce podle agentury Reuters připisuje naší ekonomice růst nepřesahující dvě procenta. Dosud se přitom odhadovalo, že by to mohlo být ke čtyřem procentům.

MMF dále odhaduje, že kvůli horšímu ekonomickému prostředí znovu porostou schodky veřejných financí. A to na 2,6 procent.

Listopadová prognóza České národní banky počítá pro letošní rok s růstem HDP ve výši 4,5 procenta, pro rok 2009 pak 2,9 procenta. Ještě minulý měsíc přitom bankéři hovořili o 3,6 procentech.

Špatné zprávy pro Západ

Špatné výhledy má ale celý západní svět. "Mnohé ekonomiky OECD jsou v recesi nebo na jejím pokraji a recese je takového rozsahu, který jsme nezažili od počátku 80. let," uvádí zpráva organizace.

Nejhůře na tom má být v příštím roce krizí těžce zasažený Island, jehož hrubý domácí produkt klesne o 9,3 procenta. Pokles očekává také Irsko, Británie, Německo, Španělsko a Itálie. Slovensko na tom bude v Evropě naopak nejlépe. Po letošních 7,4 procentech by v roce 2009 měla země zvýšit hrubý domácí produkt o čtyři procenta a v roce 2010 o 5,6 procenta.

U Japonska odhaduje OECD pokles o 0,1 procenta. Hrubý domácí produkt Spojených států zřejmě příští rok klesne o 0,9 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta.

Jako pozitivní naopak organizace vidí celosvětové oslabování inflačních tlaků, které dává velkým ekonomikám jako je USA, eurozóna nebo Velká Británie prostor pro další snižování úrokových sazeb.

Ekonomové nicméně  vyzvali vlády a centrální banky, aby podpořily své ekonomiky dalšími stimulačními kroky. Navrhují snižování daní nebo fiskální podporu chudším domácnostem. Zvýšená pozornost by měla být věnována růstu nezaměstnanosti. O tu by v nadcházejících dvou letech mohly přijít dva miliony osob, tvrdí OECD.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy