Zveřejní ČOI výsledky kontrol? Nový ministr nespěchá

Petr Kučera Petr Kučera
11. 9. 2010 14:40
ODS před volbami kritizovala tajnosti, teď čeká na právní analýzu

Praha - Spotřebitel má právo znát informace o kvalitě pohonných hmot. Utajování výsledků kontrol nedává smysl. S touto výzvou směrem k České obchodní inspekci přišel vloni v srpnu - před chystanými volbami - tehdejší první místopředseda ODS David Vodrážka.

Ani po roce se ale na situaci nic nezměnilo. Podle dostupných informací zatím Vodrážka nepřišel se žádným konkrétním návrhem na zlepšení dosavadní situace. Na otázku online deníku Aktuálně.cz, zda bude o podobnou změnu jako čerstvě zvolený poslanec usilovat ve sněmovně, neodpověděl.

Razantní kroky zatím nepodnikl ani nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), do jehož rezortu Česká obchodní inspekce spadá.

"O tomto problému velmi dobře víme a momentálně hledáme vhodné řešení. Nyní analyzujeme možná právní rizika," odpověděl Kocourek na dotaz Aktuálně.cz. "Jsme připraveni výsledky zveřejňovat, ale musíme najít takové řešení, které na jedné straně uspokojí zájem spotřebitelů a na druhé straně přinese minimální rizika pro stát," dodává.

Napovědět by podle Kocourka mohl také výsledek probíhajícího soudního sporu ohledně zveřejňování výsledků kontrol čerpacích stanic. Ministerstvo však slibuje, že nebude čekat jen na toto rozhodnutí.

Všichni jsme klienti, ale...

Vodrážka v loňském prohlášení mimo jiné zdůrazňoval, že podnikatelé, kteří nesplňují závazné právní předpisy a prodávají nekvalitní produkty, by měli být veřejnosti známi.

Čtěte také

Úřad. Ilustrační foto.

"Pokud by jakýkoli státní orgán, který disponuje technickými a právními prostředky ke kontrole zboží a služeb, utajoval pachatele přestupků, nemá jeho existence a podpora z peněz daňových poplatníků žádný smysl. Takové orgány se nesmí chovat jako soukromé laboratoře, protože jejich klienty jsou všichni spotřebitelé,v uvedl Vodrážka před volbami.

Česká obchodní inspekce zatím konkrétní firmy zveřejňuje jen v situaci, kdy je ohrožen život nebo zdraví spotřebitelů. U "běžných" porušení zákonů či technických norem zůstávají výsledky kontrol tajné. Nejviditelnějším, ale nikoliv jediným případem jsou odběry pohonných hmot u čerpacích stanic.

"Uvedu příklad hotelu či restaurace. Zjistíme nedostatek, za který může konkrétní zaměstnanec. Majitel od nás dostane pokutu a toho zaměstnance propustí. Ale když to zveřejníme a dáme ho na černou listinu, tak tam zůstane bez ohledu na to, že už teď má jen samé vzorné zaměstnance. Takže bychom vlastně podnikatele trestali dvakrát," obhajuje svůj dosavadní postup šéfka České obchodní inspekce Jana Příhodová (podrobněji v tomto rozhovoru).

 

Právě se děje

před 56 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy