Známe nový sazebník ČD: Slevy vás mohou vyjít draho!

Kristina Procházková
10. 4. 2007 0:00
České dráhy na začátku března opět přišly s "vylepšením" svého sazebníku. Jejich poplatky opět vzrostly, a systém slev je nyní tak komplikovaný, že splnit podmínky pro jejich přiznání je mnohdy nemožné. Že s tím máte zkušenost? Podělte se o ni!
Foto: České dráhy

Změny sazebníku Českých drah jsou evergreenem. Letošní předvánoční zdražování ale pokračovalo i po Novém roce. Od 4.3. se opět potvrdilo, že dráhy jsou za přijatelnou cenu jen pro ty, kdo se upíší k opakovanému cestování.

Místenka? Za 86 Kč

Už před Vánoci České dráhy zdražily místenky v mezinárodních vlacích. Pokud člověk jel spojem, který kdekoli na své trase opouštěl Česko - i když místenka platila jen na úsek v ČR - musel si připlatit 86 Kč za každou místenku. Od března ČD "sjednotily ceny" (jak se uvádí v tiskové zprávě) a cenu blížící se stokoruně musí cestující zaplatit v každém vlaku.

Tedy přesněji: tuto cenu musí zaplatit sváteční cestující, tedy lidé, kteří s ČD cestují jen občas na základní jízdné, nebo využívají skupinovou slevu (víc lidí pohromadě má nárok na zákaznické jízdné, i když nemají zákaznické karty) nebo kilometrickou banku (předplatné na 2000 km, viz níže).

Původní poplatek za místenku ve výši 30 Kč platí nyní jen lidé, kteří jsou majiteli zákaznické In-karty se slevou Rail+: neboli ti, kdo ČD poskytnou svoje osobní údaje a zaplatí nejméně 600 Kč. Tento poplatek se přitom sčítá s příplatkem za vlaky IC a EC, který činí 60 Kč: místo k sezení ve "vlaku vyšší kvality" tak může svátečního cestujícího vyjít na 156 Kč.

"Zákazníci, kteří nakupují doklady na vlaky EC/IC přes eShop jsou zvýhodněni a mají rezervaci automaticky zajištěnu - platí pouze cenu jízdného a příplatek pro vlaky EC/IC. Nákup přes eShop tak šetří 86, resp. 30 Kč," popisuje jediný způsob úspory mluvčí ČD Aleš Ondrůj. Ano, ale i tahle sleva má svůj rub: pokud zákazník nakoupí kombinaci, musí jet právě jen vybraným vlakem - kdyby ho náhodou nestihl, neplatí mu nejen místenka, ale ani samotná jízdenka.

Zaplatila jste? Slevu nedostanete

Následující příběh se stal klientce ČD, paní Karolíně, která se - pod tlakem zdražování - rozhodla pořídit si zákaznickou kartu. Chystá se s přáteli na návštěvu z Prahy do Ostravy, a proto si řekla, že si zakoupí jízdenku se slevou eLiška. Vytiskla si z internetu žádanku, přiložila fotografii a vyrazila na nádraží s tím, že dostane prozatímní papírovou průkazku, s tou pojede do Ostravy, a pak už si na zbytek tříletého období vyzvedne plastovou In-kartu.

Jaké ale bylo její překvapení, když se dozvěděla, že pokud si chce koupit internetovou slevu, musí dodat DVĚ fotografie: pro nákupy na internetu je totiž potřeba dočasná průkazka s aplikací Rail+, a to si žádá snímek navíc. Pořídila si tedy další foto, získala průkazku, a jala se nakupovat eLišku. Ale nenakoupila. Důvod? Tuto slevu poskytují České dráhy jen k "opravdické" In-kartě.

Musela si tedy pořídit jízdenku na vlak IC za cenu 357 Kč za cestu, žádný rychlík jí ve vhodnou dobu nejel.

jízdenka Praha - Ostrava cena bez místenky cena s místenkou platí pro vlaky
eLiška 140 Kč 170 Kč R, EC, IC
eLiška + rezervace Rail+ 226 Kč 226 Kč SC Pendolino
Kilometrická banka 246 Kč 276 Kč (332 Kč*) R, IC, EC
zákaznické jízdné 297 Kč (357 Kč) 327 Kč (387 Kč) R (IC, EC)
obyčejné jízdné 424 Kč (484 Kč) 510 Kč (570 Kč) R (IC, EC)
obyčejné jízdné SC 500 Kč 500 Kč SC Pendolino
* cena platí, pokud uživatel KMB nemá současně zákaznickou kartu s Rail+

VŠIMNĚTE SI: Pro člověka, který nemá Z kartu, je cesta Pendolinem o 70 Kč levnější než vlakem IC nebo EC se zakoupením místenky!

Úskalí dalších výhodných nabídek

Pokud se podíváme kritickým okem na další položky ceníku Českých drah, je možné nalézt celou řadu dalších "vychytávek", na které si člověk musí dát pozor.

Už tabulka doložila, že zajímavým "zdražovadlem" jsou šedesátikorunové IC a EC příplatky. Ty člověk musí platit i v případě, že několikrát přestupuje a jen jeden ze spojů je "vyšší kvality". Obdobný příplatek v Pendolinu je 200 Kč (s rezervací Rail+ se snižuje na 86 Kč).

Poměrně výhodná (alespoň dle tabulky výše) kilometrická banka má ale také svá úskalí. Předplatné na 2000 km stojí 1400 Kč, musí se ale vyčerpat během půl roku a nejméně po stokilometrových úsecích: pokud tedy člověk jezdí pravidelně například jen 60 kilometrů, na cenu 70 haléřů za kilometr nedosáhne (odečte se mu vždy 100 km, tzn. 70 Kč). Dalším problémem je, že s KMB mohou cestovat maximálně jen tři dospělí lidé najednou, a pokud pojede skupinka větší, musí mít bank víc.

Ale proč by vlastně člověk se skupinkou jezdil na banku, ptáte se možná. Ano, ČD nabízejí skupinovou slevu, tedy akci, v jejímž rámci jede už dvojice lidí za výhodnější jízdné, i když nemá zákaznickou kartu (princip slevy popisuje starší článek). Jenže když skupina jede vlakem IC nebo EC, musí za každého člena připlácet 60 Kč, a to výhodnost slevy o dost snižuje.

SONE+ už se dvojici nevyplatí

Některé nabídky také České dráhy málo propagují, takže o nich nevědí ani jejich zaměstnanci. Týká se to hlavně jízdenky SONE+, na kterou může za jednu cenu po celý víkendový den bez omezení cestovat skupina až 5 lidí (z toho max. dva dospělí), a to nejen v Česku, ale i v příhraničí.

SONE+ má dvě varianty: za 160 Kč platí v osobácích a spěšňácích, za 360 Kč i v rychlících, vlacích IC, EC i Pendolinech. Jenže pro jízdu ve vlaku "vyšší kvality" musíte mít vždycky místenku (zahrnující příplatek): za osobu tedy připlatíte za každou jízdu 30, resp. 86 korun. Nedělní cesta do Ostravy přímým vlakem IC (rychlíky tu jezdí minimálně) tak například dvojici nevyjde na 360 Kč, ale na 420 nebo dokonce 532 Kč.

"Přepravní produkt SONE+ je určen pro levné víkendové cestování zejména rodin s dětmi. Místenky je nutno zakoupit pouze v případě výjimečného použití vlaku kategorie IC, EC, SC, jejichž povaha není vhodná pro masivní využití takto koncipované nadstandardně levné síťové nabídky," vysvětluje Aleš Ondrůj.

Vyznáte se ve slevách?

Tento článek rozhodně neaspiruje na to, že by téma "přehlednosti" sazeb Českých drah vyčerpal. Poukazuje pouze na některé případy, které dokládají, že "každý chlup má svůj rub", jak praví klasik. Pokud i vy máte nějakou zajímavou zkušenost se službami či nabídkami ČD, můžete se o ně podělit v diskusi pod článkem.

 

Právě se děje

Další zprávy