Zlevněného zboží bylo málo. Soud potvrdil Lidlu pokutu za vábivou reklamu

ČTK ČTK
28. 11. 2019 13:55
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil řetězci Lidl pokutu 150 000 korun za takzvanou vábivou reklamu. Nabízel v akci zlevněné zboží, na prodejny se však dostalo v omezeném množství. Při nepoměru mezi nabídkou a poptávkou musí být prodejce podle NSS schopen vysvětlit svou podnikatelskou úvahu ve správním řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Pokud to neudělá, nemohou správní orgány zkoumat, zda prodávající postupoval profesionálně a zákazníci jen zareagovali nepředvídaně vysokým zájmem o zboží, nebo zda prodávající ve skutečnosti neprovedl žádný kvalifikovaný odhad, objednal jen menší množství zboží a nechal na zákaznících, kdo z nich bude rychlejší," uvedla k rozhodnutí soudkyně NSS Michaela Bejčková.

Pokutu 150 000 korun vyměřil Lidlu pražský magistrát a následně ji potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Lidl v roce 2013 nabízel v letácích devět konkrétních výrobků od potravin přes oblečení až k nábytku za výhodnější cenu, než za kterou je lze běžně koupit. Většina věcí byla vyprodaná v první den akce.

Lidl v kasační stížnosti uváděl, že přiměřené množství zboží určil na základě historických údajů o prodejích při podobných akcích. NSS připustil, že mohlo jít o logickou a racionální úvahu. Ve správním řízení si ji však Lidl "nechal pro sebe" a uplatnil ji až při podání správní žaloby, což je podle NSS pozdě.

"Správnímu soudu pak rozhodně nepřísluší, aby zkoumání této úvahy prováděl jako první, pokud prodávající nepředložil svou úvahu správním orgánům," doplnila Bejčková.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy