Živý vánoční stromek má téměř polovina Čechů, ukázal průzkum

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 12. 2015 15:41
Češi utratí za vánoční dárky pro rodinu nejčastěji do 5000 korun, ukázal průzkum pro Tesco. Více než osm procent dává pod stromeček finanční hotovost a pouze čtyři procenta lidí vyrábějí vánoční pozornosti vlastnoručně. Pokud jde o přátele, téměř třetina dotázaných jim dárky k Vánocům vůbec nekupuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Živý vánoční stromek mívá téměř polovina Čechů (47 procent). Tradiční vánoční hvězdu si pořizuje 51 procent lidí, jmelí pak víc než polovina (52 procent) dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Dunnhumby pro řetězec Tesco, kterého se zúčastnilo přes 400 respondentů.

Adventní věnec si kupuje každý rok jen 18 procent respondentů, dvě pětiny (40 procent) dávají přednost věnci vlastní výroby.

Průzkum také ukázal, že Češi utratí za vánoční dárky pro rodinu nejčastěji do 5000 korun. Kupovanými dárky obdarovává své blízké 87 procent lidí, více než osm procent dává pod stromeček finanční hotovost a pouze čtyři procenta lidí vyrábějí vánoční pozornosti vlastnoručně.

Nejčastěji (31 procent) lidé kupují vánoční dárky v celkové ceně mezi 3000 až 5000 korunami. Dalších 29 procent lidí dá svým nejbližším dárky do 3000 korun, 22 procent pak v celkové ceně mezi 5000 a 10 000 korunami. Jen sedm procent dotázaných je ochotno utratit více než 10 tisíc korun.

Za štědrovečerní večeři Češi utratí nejčastěji (58 procent) částku mezi 500 a 1500 korunami. Dvě procenta pak do jídla investují přes 3000 korun. Za cukroví utratí největší skupina lidí (56 procent) mezi 500 až 1500 korunami.

Na svou rodinu myslí při pořizování vánočních dárků téměř 100 procent dotázaných, pouze jedno procento mužů dárky rodině nedává. Třetina dotazovaných začíná s nákupem dárků v listopadu, další třetina pak v období od 1. do 21. prosince. Jen 1,5 procenta lidí nechává nákupy úplně na poslední chvíli.

Pokud jde o přátele, téměř třetina dotázaných jim dárky k Vánocům vůbec nekupuje. Uvedlo to 34 procent mužů a čtvrtina žen. Nejčastěji pak lidé (56 procent) utratí za dárky pro své přátele maximálně 1000 korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy