Živý vánoční stromek má téměř polovina Čechů, ukázal průzkum

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 12. 2015 15:41
Češi utratí za vánoční dárky pro rodinu nejčastěji do 5000 korun, ukázal průzkum pro Tesco. Více než osm procent dává pod stromeček finanční hotovost a pouze čtyři procenta lidí vyrábějí vánoční pozornosti vlastnoručně. Pokud jde o přátele, téměř třetina dotázaných jim dárky k Vánocům vůbec nekupuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Živý vánoční stromek mívá téměř polovina Čechů (47 procent). Tradiční vánoční hvězdu si pořizuje 51 procent lidí, jmelí pak víc než polovina (52 procent) dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Dunnhumby pro řetězec Tesco, kterého se zúčastnilo přes 400 respondentů.

Adventní věnec si kupuje každý rok jen 18 procent respondentů, dvě pětiny (40 procent) dávají přednost věnci vlastní výroby.

Průzkum také ukázal, že Češi utratí za vánoční dárky pro rodinu nejčastěji do 5000 korun. Kupovanými dárky obdarovává své blízké 87 procent lidí, více než osm procent dává pod stromeček finanční hotovost a pouze čtyři procenta lidí vyrábějí vánoční pozornosti vlastnoručně.

Nejčastěji (31 procent) lidé kupují vánoční dárky v celkové ceně mezi 3000 až 5000 korunami. Dalších 29 procent lidí dá svým nejbližším dárky do 3000 korun, 22 procent pak v celkové ceně mezi 5000 a 10 000 korunami. Jen sedm procent dotázaných je ochotno utratit více než 10 tisíc korun.

Za štědrovečerní večeři Češi utratí nejčastěji (58 procent) částku mezi 500 a 1500 korunami. Dvě procenta pak do jídla investují přes 3000 korun. Za cukroví utratí největší skupina lidí (56 procent) mezi 500 až 1500 korunami.

Na svou rodinu myslí při pořizování vánočních dárků téměř 100 procent dotázaných, pouze jedno procento mužů dárky rodině nedává. Třetina dotazovaných začíná s nákupem dárků v listopadu, další třetina pak v období od 1. do 21. prosince. Jen 1,5 procenta lidí nechává nákupy úplně na poslední chvíli.

Pokud jde o přátele, téměř třetina dotázaných jim dárky k Vánocům vůbec nekupuje. Uvedlo to 34 procent mužů a čtvrtina žen. Nejčastěji pak lidé (56 procent) utratí za dárky pro své přátele maximálně 1000 korun.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy