Balík z Číny cestuje pár dní, pak měsíce leží v třídírně. Vyřeší to robot, věří pošta

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 6. 2022 9:30
Od loňského října musí všechny zásilky z Číny projít celním řízením, což jejich doručování Českou poštou výrazně zpomalilo. V tuzemských skladech čekají na dodání i několik týdnů, stěžují si někteří zákazníci. Pošta teď hodlá situaci řešit mimo jiné robotickým zakladačem, který by podle ní měl počet zásilek odbavených za den zdvojnásobit.
Foto: Ludvík Hradilek

"Česká pošta naší firmě není schopna zaslat celní prohlášení 45 dní! 3× urgence, nic, nezájem," stěžuje si jeden ze zákazníků pod facebookovým příspěvkem pošty z května, ve kterém avizuje, že chce zrychlit distribuci asijských zásilek do Evropy. 

"Nechcete raději zrychlit distribuci čínských zásilek převzatých Českou poštou po Česku? Už měsíc mi u vás někde leží zásilka. A ani nejste schopni ji dohledat," pokračuje v diskusi další uživatelka.

Zatímco unijní podniky musí odvádět DPH bez ohledu na hodnotu prodaného zboží, malé zásilky do 22 eur z Číny a dalších třetích zemí do loňského podzimu clu ani odvodům DPH nepodléhaly. To už nyní neplatí.

Celní prohlášení však nemusí zákazník podávat sám, může tak učinit právě dopravce nebo společnost specializující se na vyřizování těchto záležitostí. Je ovšem nutné počítat se zaplacením poplatku a uhrazením DPH.

Pošta po začátku platnosti nových pravidel přiznala, že administrativa s tímto opatřením spojená může v některých případech doručení zásilek prodloužit. Zkušenosti klientů s dobou, kdy na zásilku čekají, se ovšem s oficiálním stanoviskem státního podniku značně rozchází.

"Průměrná doba odbavení je v tuto chvíli dva dny v závislosti na rychlosti a přesnosti dat, které nám pro odbavení zákazníci poskytují," říká pro online deník Aktuálně.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Kolik zásilek z Číny má momentálně pošta na skladě, Vitík neupřesnil. Například server E15 ale letos v únoru uvedl, že jejich počet se pohyboval kolem 30 tisíc. Tou dobou ovšem doručovaní brzdila i pandemie covidu mezi zaměstnanci pošty.

Modulární robotický zakladač na základě zadání čísla zásilky během několika sekund najde konkrétní zásilky a předá ji na expedici do vnitrostátní přepravy.
Modulární robotický zakladač na základě zadání čísla zásilky během několika sekund najde konkrétní zásilky a předá ji na expedici do vnitrostátní přepravy. | Foto: Česká pošta

V samotném špatně fungujícím procesu vyřizování formalit však státní podnik problém nevidí. Prodlevy a zpomalené odbavování chce teď pošta podle Vitíka řešit mimo jiné robotickým zakladačem. "Česká pošta nyní staví pro odbavení mezinárodních balíčků na místě bývalých regálů, kde se zásilky ukládaly, modulární robotický zakladač, který na základě zadání čísla zásilky během několika sekund najde konkrétní zásilky a předá je na expedici do vnitrostátní přepravy," popisuje mluvčí.

Kapacita zakladače je podle něj 120 tisíc zásilek, zatímco kapacita denního odbavení zásilek na celé mezinárodní poště je v současnosti 60 tisíc zásilek.

"Zakladač začne v pilotním provozu pracovat v červenci, od září předpokládáme jeho ostrý provoz," uzavírá Vitík.

Zásilek z Číny chodí oproti době, kdy ještě nebyly veškeré zatíženy DPH, zhruba třetina. Ve směru do Česka z čínských e-shopů jde podle dat z konce dubna zhruba o 20 000 tisíc zásilek denně. V opačném směru byl počet podání před pozastavením řádově nižší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy