Zamilované mrkve, zajíc nebo Pinocchio. Pošlete svého "křiváka" a vyhrajte tisíce na nákup

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 29. 5. 2017 9:50
Zvířata, pohádkové bytosti či zamilované dvojice. Takové podoby netradiční zeleniny nám prostřednictvím fotografií posílají čtenáři do soutěže o Křiváka roku. Do uzávěrky zbývá týden. Pokud "ošklivé" zelenině fandíte, rozšiřte sbírku o vaše koupené či vypěstované favority!
Jeden ze zaslaných snímků.
Jeden ze zaslaných snímků. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Zajíc, Pinocchio či zamilované mrkve. To jsou jedny z desítek fotografií, které nám čtenáři poslali do soutěže o Křiváka roku, v níž hledáme nejpodivněji rostlé kousky ovoce či zeleniny.

Foto: Archiv Aktuálně.cz

Soutěž pořádá redakce Aktuálně.cz za podpory řetězců Penny Market, Tesco a e-shopu Rohlík.cz - tedy prodejců, kteří takovou zeleninu nabízejí. Penny Market ji prodává pod názvem Neobyčejné kousky, Rohlík.cz pod označením Ošklivky a Tesco jako Perfectly Imperfect (Dokonale nedokonalé).

Ze zaslaných fotografií vybereme nejzajímavější a zveřejníme je. Porota složená z redakce Aktuálně.cz následně vybere deset nejhezčích či nejzajímavějších snímků a jejich autory odmění hodnotnými cenami, které do soutěže věnovali prodejci. Porotci budou hodnotit zajímavý vzhled ovoce či zeleniny, případně kreativní zpracování fotografie.

Foto: Archiv Aktuálně.cz

A co můžete vyhrát? Tesco dává do soutěže večeři s křivou zeleninou pro dva (v hodnotě přes 5000 korun), která se bude konat 21. června, poukaz na nákup v hodnotě 2000 korun do e-shopu Tesco Potraviny online a dále dárkový balíček produktů značky Finest v hodnotě 1250 korun.

Penny Market vyčlenil pro vítěze poukázky do Penny v hodnotě 5000 korun, 3000 korun a 1000 korun. E-shop Rohlík.cz pak věnuje tři poukázky po tisícikoruně plus pytel křivé zeleniny jako cenu útěchy.

Snímky "ošklivých" kousků posílejte do 4. června 2017 na adresu [email protected] Napište, kdy a kde jste je pořídili - vedle řetězců jdou sehnat také na farmářském trhu, můžete je vypěstovat na zahrádce či koupit přímo od zemědělce. Do mailu připište jméno a kontaktní adresu.

V Česku se kvůli nepěknému vzhledu ročně zbytečně vyhodí tuny ovoce a zeleniny. Jen malé procento nevyhovující produkce putuje do zpracovatelských podniků či do obchodů, které jsou ochotny v zájmu snížení odpadu z přísných estetických požadavků na vzhled slevit.

Nevhodná úroda se tak zaorává, nebo končí na kompostu či v bioplynce. "U brambor se kvůli vzhledu vyřadí 20 až 30 procent sklizně, u mrkví sítem neprojde až 30 procent," říká Anna Strejcová z kampaně s názvem Zachraň jídlo.

Tyhle ošklivé kousky neprojdou. Kampaň na záchranu „křivé“ zeleniny | Video: iniciativa Zachraň jídlo, jsempripraven.cz
 

Právě se děje

před 13 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 1 hodinou

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy