Zamilované mrkve, zajíc nebo Pinocchio. Pošlete svého "křiváka" a vyhrajte tisíce na nákup

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 29. 5. 2017 9:50
Zvířata, pohádkové bytosti či zamilované dvojice. Takové podoby netradiční zeleniny nám prostřednictvím fotografií posílají čtenáři do soutěže o Křiváka roku. Do uzávěrky zbývá týden. Pokud "ošklivé" zelenině fandíte, rozšiřte sbírku o vaše koupené či vypěstované favority!
Jeden ze zaslaných snímků.
Jeden ze zaslaných snímků. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Zajíc, Pinocchio či zamilované mrkve. To jsou jedny z desítek fotografií, které nám čtenáři poslali do soutěže o Křiváka roku, v níž hledáme nejpodivněji rostlé kousky ovoce či zeleniny.

Foto: Archiv Aktuálně.cz

Soutěž pořádá redakce Aktuálně.cz za podpory řetězců Penny Market, Tesco a e-shopu Rohlík.cz - tedy prodejců, kteří takovou zeleninu nabízejí. Penny Market ji prodává pod názvem Neobyčejné kousky, Rohlík.cz pod označením Ošklivky a Tesco jako Perfectly Imperfect (Dokonale nedokonalé).

Ze zaslaných fotografií vybereme nejzajímavější a zveřejníme je. Porota složená z redakce Aktuálně.cz následně vybere deset nejhezčích či nejzajímavějších snímků a jejich autory odmění hodnotnými cenami, které do soutěže věnovali prodejci. Porotci budou hodnotit zajímavý vzhled ovoce či zeleniny, případně kreativní zpracování fotografie.

Foto: Archiv Aktuálně.cz

A co můžete vyhrát? Tesco dává do soutěže večeři s křivou zeleninou pro dva (v hodnotě přes 5000 korun), která se bude konat 21. června, poukaz na nákup v hodnotě 2000 korun do e-shopu Tesco Potraviny online a dále dárkový balíček produktů značky Finest v hodnotě 1250 korun.

Penny Market vyčlenil pro vítěze poukázky do Penny v hodnotě 5000 korun, 3000 korun a 1000 korun. E-shop Rohlík.cz pak věnuje tři poukázky po tisícikoruně plus pytel křivé zeleniny jako cenu útěchy.

Snímky "ošklivých" kousků posílejte do 4. června 2017 na adresu [email protected] Napište, kdy a kde jste je pořídili - vedle řetězců jdou sehnat také na farmářském trhu, můžete je vypěstovat na zahrádce či koupit přímo od zemědělce. Do mailu připište jméno a kontaktní adresu.

V Česku se kvůli nepěknému vzhledu ročně zbytečně vyhodí tuny ovoce a zeleniny. Jen malé procento nevyhovující produkce putuje do zpracovatelských podniků či do obchodů, které jsou ochotny v zájmu snížení odpadu z přísných estetických požadavků na vzhled slevit.

Nevhodná úroda se tak zaorává, nebo končí na kompostu či v bioplynce. "U brambor se kvůli vzhledu vyřadí 20 až 30 procent sklizně, u mrkví sítem neprojde až 30 procent," říká Anna Strejcová z kampaně s názvem Zachraň jídlo.

Tyhle ošklivé kousky neprojdou. Kampaň na záchranu „křivé“ zeleniny | Video: iniciativa Zachraň jídlo, jsempripraven.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy