Konec falešných slev a smyšlených recenzí. Novela má ztížit klamání zákazníka

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 6. 2022 16:21
Falešné slevové akce či podvodné zákaznické recenze na internetu by brzy měla utnout novela zákona o ochraně spotřebitele. Právní úpravu ve středu podpořili poslanci. Obchodníci tak například zboží ve slevě budou muset uvádět i s cenou, za kterou výrobek prodávali dříve. U nevyžádaných podomních prodejů zase budou kupující moci od smlouvy odstoupit do 30 dní, nikoliv 14 dní jako doposud.
Foto: Libor Fojtík/Economia

"Spotřebitelé poměrně často poukazují na krátkodobé účelové navyšování cen tak, aby se zboží mohlo následně nabízet s výraznou slevou, například padesátiprocentní. Taková sleva totiž už přitáhne pozornost," popisuje zkušenost spotřebitelské organizace dTest s praktikami některých prodejců její ředitelka Eduarda Hekšová.

Konkrétně u slev proto budou obchodníci muset nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů. Pokud zboží nabízeli kratší dobu, budou uvádět nejnižší cenu za uplynulou dobu. To má zabránit klamání zákazníků ohledně výše údajné slevy.

Opatření se ovšem nebude vztahovat například na věrnostní programy nebo na reklamy, kde se obchodníci chlubí obecně nízkými cenami. Nebude se týkat ani potravin a dalšího zboží, které rychle podléhá zkáze nebo s krátkou dobou spotřeby.

Zákazník poškozený nekalou praktikou prodejce by měl mít nově právo vedle nároků plynoucích z občanského zákoníku také odstoupit do 90 dnů od smlouvy. Mohl by také požadovat přiměřené snížení ceny.

Od smlouvy by ale nemohl odstoupit, pokud by prodávající prokázal, že je to vzhledem k závažnosti nekalé praktiky nepřiměřené.

Recenze jedině od skutečných zákazníků

U recenzí budou prodejci povinni zajistit pro zákazníka jasnou informaci, že hodnocení udělili skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili nebo ho užili. Zpravodaj k předloze Patrik Nacher (ANO) to nazval zákazem falešných recenzí. Vyjádřil ale pochybnosti o tom, jak se bude dodržování tohoto zákazu vymáhat.

Zveřejňování falešných recenzí se nicméně podle novely stane nekalou obchodní praktikou stejně jako tvrzení, že recenze pochází od zákazníků, kteří výrobek zakoupili, aniž by prodávající toto tvrzení jakkoli ověřil či zajistil, že je pravdivé.

"Pro nakupující jsou zkušenosti ostatních uživatelů extrémně důležité a podle mnoha výzkumů hrají při rozhodování minimálně stejnou roli jako cena. Manipulace s hodnocením a vymyšlená kritika by se tak u zboží již neměly vůbec zobrazovat. E-shopeři musí sami zařídit autenticitu a v případě kontroly prokázat, že se jedná o opravdové spotřebitele," upozorňuje Martin Pech, obchodní ředitel společnosti Upgates, která je dodavatelem řešení pro internetové obchody.

Přehledné vyhledávání

Novela si posvítí také na "kreativní" řazení zboží ve výsledcích vyhledávání a nejasné parametry určující jejich pořadí. Provozovatelé online tržišť tedy budou muset informovat zákazníka o tom, s kým uzavírají smlouvu a na základě čeho se řadí výsledky vyhledávání.

Jinak řečeno, za nekalou obchodní praktiku bude považováno i jednání, kdy poskytovatel online tržiště umístí na přední pozice seznamu výsledků vyhledávání produkt, který tam umístil za úplatu, a zákazníka na placenou reklamu neupozorní.

"V případě řazení od 'nejlevnějších' nebo 'nejprodávanějších' položek je princip uspořádání vcelku jasný. Některá online tržiště obchodníkům za úplatu poskytují přední příčky ve výsledcích vyhledávání, ale 'doporučené' výrobky již nenesou označení, že jsou takto umístěny díky placené reklamě," vysvětluje dále Pech.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dále nad rámec unijních požadavků navrhuje změny pro uzavírání smluv ústně po telefonu. Prodávající ji bude muset zaslat v textové podobě, platná bude až ve chvíli, kdy ji zákazník podepíše nebo odešle svůj souhlas s ní v elektronické podobě.

Prodejcům hrozí vysoké pokuty

Provozovatel internetového obchodu se bude zodpovídat České obchodní inspekci (ČOI). Na vyžádání bude muset například prokázat, že recenze pocházejí od reálných zákazníků, slevy nejsou falešné a výsledky vyhledávání se řadí transparentně.

ČOI bude vymáhat dodržování novely zákona a za porušení nových pravidel hrozí penále. Evropská směrnice uvádí, že maximální výše pokuty bude alespoň čtyři procenta ročního obratu e-shopu. Jestliže takové informace nejsou k dispozici, maximální výše bude činit alespoň dva miliony eur.

Cílem změn v zákoně je především zohlednit právě evropské předpisy. Začlenění evropských směrnic do zákona o ochraně spotřebitele schválila už předchozí vláda, sněmovna ale nestihla v minulém volebním období normu projednat. MPO ji tedy předložilo ministrům znovu spolu s úpravou občanského zákoníku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy