Základní drogerie v novém roce ještě podraží. Nejhorší je ale za námi, hlásí prodejci

Filip Vokoun Aneta Řezníčková Filip Vokoun, Aneta Řezníčková
9. 12. 2022 6:48
Na české zákazníky se po svátcích chystá další zdražování, nevyhne se mu ani základní drogistické zboží. Pro Aktuálně.cz to potvrdily oslovené sítě drogérií. Hlavním důvodem je i nadále růst cen materiálů a energií spojený s válkou na Ukrajině. Například za zboží z papíru přitom Češi už teď oproti loňské zimě zaplatí desítky procent navíc.
Foto: Thinkstock

Podle Jana Dolečka, personálního ředitele společnosti Solvent, která vlastní síť drogerií Teta, ke zdražování dochází průběžně už od začátku letošního roku. "Důvodem jsou změny v cenících dodavatelů, kteří některé výrobky zdražují až o desítky procent," vysvětluje Doleček.

Nejvíce oproti loňsku vzrostly ceny podle internetového srovnávače Heureka.cz u papírových kapesníků, toaletního papíru a papírových utěrek.

Konkrétně třeba toaletní papír zdražil podle dat Českého statistického úřadu mezi letošním lednem a říjnem o 35,7 procenta. Heureka uvádí meziroční zdražení dokonce o 50 procent a u papírových utěrek až o 99 procent. 

Nejdražší je papír

Podle Alexandra Křížka, předsedy představenstva společnosti Rollpap, která patří k největším českým výrobcům toaletního a sanitárního papíru, se ceny toaletního papíru letos zvýšily o 40 až 70 procent. Zdražování souviselo především s dostupností vstupních surovin, které tvoří zhruba 70 procent nákladů, dále s cenou energií a také dopravy. 

"Nejprve to byla snížená dostupnost výchozí suroviny - celulóza a sběrový papír, následně omezení výroby a narušení dodavatelských řetězců za covidu, vysoký nárůst přepravních nákladů a nakonec prudký růst cen energií. Papírenský průmysl je velmi energeticky náročný," popisuje situaci Křížek. 

K dalšímu výraznému zdražování toaletního papíru by však podle Křížka už dojít nemělo. "Ceny budou ještě chvíli hledat novou rovnováhu, což může další drobné zdražení přinést, ale pokud nedojde k dalším zásadním výkyvům cen energií nebo jiným nepředvídatelným událostem, tak další tak významné zdražení neočekáváme," říká.

Agentura Bloomberg zmiňuje, že konkrétně na cenu toaletního papíru mělo vliv uvalení sankcí na Rusko. Země je totiž významným dodavatelem břízy, jejíž dřevo se skládá z krátkých vláken a díky tomu jsou hygienické výrobky měkčí. 

Letos v březnu však Rusko zakázalo vývoz březového dřeva v odvetě za sankce, které Spojené státy a Evropská unie zavedly po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. V důsledku toho průmysl očekává, že z trhu zmizí 800 tisíc až 1,2 milionu tun buničiny. Její ceny se letos zvýšily už asi o 45 procent, protože náklady na energeticky náročný proces drcení dřevní štěpky na celulózovou kaši prudce vzrostly. 

Zdražování i po Novém roce

Podle oslovených drogerií k určitému zdražování zboží ještě dojde. "K úpravě cen během ledna a února bude ještě patrně docházet," potvrzuje manažerka komunikace drogerie Rossmann Olga Stanley. Novoroční zdražování nevylučuje ani manažer komunikace DM Jiří Peroutka.

Navýšení cen se podle Stanley bude odvíjet od jednotlivých dodavatelů a charakteru výrobku. Největší vlnu zdražování má však podle ní drogerie za sebou.

Letošní růst cen se netýkal jen papíru. O skoro 20 procent se oproti minulému podzimu vyšplhala například cena sprchových gelů a čisticích prostředků. Podle Heureky však nelze mluvit o zdražování veškerého drogistického zboží. "Meziroční změna ceny se v jednotlivých kategoriích liší. Někde ceny rostly, někde meziročně naopak klesaly," upozorňuje šéf analytiků Michal Buzek.

Výdaje Čechů dál rostou

Podle říjnového průzkumu agentury Stem/Mark se výdaje za poslední rok zvýšily téměř polovině českých domácností. Zdražení přitom lidé nejvíce pocítili právě u základních položek, jako jsou potraviny, drogerie a energie, ale také u výdajů za zábavu či za školu.

Přibližně 38 procent domácností uvedlo, že se jim výdaje zvýšily jen trochu. Mírné snížení výdajů zaznamenala asi dvě procenta domácností, výrazné pak zhruba tři procenta. Devíti procentům se podle průzkumu výše výdajů nezměnila.

Samotným drogeriím se v posledních letech dařilo. Největší prodejce drogistického zboží v Česku, společnost DM, dosáhla v minulém roce růstu obratu o více než 11 procent na skoro 14 miliard korun. Tržby drogerie Rossmann meziročně vzrostly o 13 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy