Základní drogerie v novém roce ještě podraží. Nejhorší je ale za námi, hlásí prodejci

Filip Vokoun Aneta Řezníčková Filip Vokoun, Aneta Řezníčková
9. 12. 2022 6:48
Na české zákazníky se po svátcích chystá další zdražování, nevyhne se mu ani základní drogistické zboží. Pro Aktuálně.cz to potvrdily oslovené sítě drogérií. Hlavním důvodem je i nadále růst cen materiálů a energií spojený s válkou na Ukrajině. Například za zboží z papíru přitom Češi už teď oproti loňské zimě zaplatí desítky procent navíc.
Foto: Thinkstock

Podle Jana Dolečka, personálního ředitele společnosti Solvent, která vlastní síť drogerií Teta, ke zdražování dochází průběžně už od začátku letošního roku. "Důvodem jsou změny v cenících dodavatelů, kteří některé výrobky zdražují až o desítky procent," vysvětluje Doleček.

Nejvíce oproti loňsku vzrostly ceny podle internetového srovnávače Heureka.cz u papírových kapesníků, toaletního papíru a papírových utěrek.

Konkrétně třeba toaletní papír zdražil podle dat Českého statistického úřadu mezi letošním lednem a říjnem o 35,7 procenta. Heureka uvádí meziroční zdražení dokonce o 50 procent a u papírových utěrek až o 99 procent. 

Nejdražší je papír

Podle Alexandra Křížka, předsedy představenstva společnosti Rollpap, která patří k největším českým výrobcům toaletního a sanitárního papíru, se ceny toaletního papíru letos zvýšily o 40 až 70 procent. Zdražování souviselo především s dostupností vstupních surovin, které tvoří zhruba 70 procent nákladů, dále s cenou energií a také dopravy. 

"Nejprve to byla snížená dostupnost výchozí suroviny - celulóza a sběrový papír, následně omezení výroby a narušení dodavatelských řetězců za covidu, vysoký nárůst přepravních nákladů a nakonec prudký růst cen energií. Papírenský průmysl je velmi energeticky náročný," popisuje situaci Křížek. 

K dalšímu výraznému zdražování toaletního papíru by však podle Křížka už dojít nemělo. "Ceny budou ještě chvíli hledat novou rovnováhu, což může další drobné zdražení přinést, ale pokud nedojde k dalším zásadním výkyvům cen energií nebo jiným nepředvídatelným událostem, tak další tak významné zdražení neočekáváme," říká.

Agentura Bloomberg zmiňuje, že konkrétně na cenu toaletního papíru mělo vliv uvalení sankcí na Rusko. Země je totiž významným dodavatelem břízy, jejíž dřevo se skládá z krátkých vláken a díky tomu jsou hygienické výrobky měkčí. 

Letos v březnu však Rusko zakázalo vývoz březového dřeva v odvetě za sankce, které Spojené státy a Evropská unie zavedly po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. V důsledku toho průmysl očekává, že z trhu zmizí 800 tisíc až 1,2 milionu tun buničiny. Její ceny se letos zvýšily už asi o 45 procent, protože náklady na energeticky náročný proces drcení dřevní štěpky na celulózovou kaši prudce vzrostly. 

Zdražování i po Novém roce

Podle oslovených drogerií k určitému zdražování zboží ještě dojde. "K úpravě cen během ledna a února bude ještě patrně docházet," potvrzuje manažerka komunikace drogerie Rossmann Olga Stanley. Novoroční zdražování nevylučuje ani manažer komunikace DM Jiří Peroutka.

Navýšení cen se podle Stanley bude odvíjet od jednotlivých dodavatelů a charakteru výrobku. Největší vlnu zdražování má však podle ní drogerie za sebou.

Letošní růst cen se netýkal jen papíru. O skoro 20 procent se oproti minulému podzimu vyšplhala například cena sprchových gelů a čisticích prostředků. Podle Heureky však nelze mluvit o zdražování veškerého drogistického zboží. "Meziroční změna ceny se v jednotlivých kategoriích liší. Někde ceny rostly, někde meziročně naopak klesaly," upozorňuje šéf analytiků Michal Buzek.

Výdaje Čechů dál rostou

Podle říjnového průzkumu agentury Stem/Mark se výdaje za poslední rok zvýšily téměř polovině českých domácností. Zdražení přitom lidé nejvíce pocítili právě u základních položek, jako jsou potraviny, drogerie a energie, ale také u výdajů za zábavu či za školu.

Přibližně 38 procent domácností uvedlo, že se jim výdaje zvýšily jen trochu. Mírné snížení výdajů zaznamenala asi dvě procenta domácností, výrazné pak zhruba tři procenta. Devíti procentům se podle průzkumu výše výdajů nezměnila.

Samotným drogeriím se v posledních letech dařilo. Největší prodejce drogistického zboží v Česku, společnost DM, dosáhla v minulém roce růstu obratu o více než 11 procent na skoro 14 miliard korun. Tržby drogerie Rossmann meziročně vzrostly o 13 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy