Zákazníci srovnali obchodní řetězce podle oblíbenosti. Suverénně vedou ty potravinové

18. 2. 2021 9:12
Češi si v internetovém hlasování za nejlepšího obchodníka loňského roku zvolili obchodní řetězec Lidl. Druhý skončil Kaufland, na třetí příčce se umístily prodejny Albert. Vyplývá to z výsledků 18. ročníku Ceny veřejnosti v rámci ocenění Mastercard Obchodník roku. Celkem on-line hlasovalo 114 tisíc lidí, kteří mezi obchodníky rozdělili 479 594 hlasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lidl

Vítěze kategorie Mastercard Obchodník roku 2020 - Cena veřejnosti určilo veřejné hlasování, které probíhalo prostřednictvím internetových stránek od 19. října 2020 do 17. ledna 2021.

Lidl, který se stal zároveň jedničkou i v kategorii Obchodník roku s potravinami, nakonec získal 90 257 hlasů. Na druhém místě byla společnost Kaufland, která získala 48 529 hlasů, a na třetím místě Albert s 29 844 hlasy.

Ačkoli cena veřejnosti není určena výhradně pro obchodníky s potravinami, v první desítce řetězce jednoznačně převažovaly. Hned za prodejnami Albert se umístil Penny Market, následovalo Tesco, Billa a Globus. Až po té se umístila drogerie dm nebo e-shop Alza.cz.

"V hlasování veřejnosti je směrodatné jen absolutní pořadí napříč oborovými specializacemi obchodníků, vítězem se tedy stává obchodník s celkově nejvyšším počtem hlasů. Umístění dalších obchodníků v rámci jednotlivých oborů, tedy od 2. místa dále, nelze považovat za vítězství ve svém segmentu," doplňují organizátoři soutěže Mastercard Obchodník roku 2020.

Soutěž má i svého absolutním vítěze - tím se loni stala síť lékáren Dr. Max. Vystřídala nábytkářský řetězec IKEA, který zvítězil v posledních sedmi ročnících a za minulý rok obsadil druhou příčku. Dr. Max získala i první místo v nové kategorii Lékárna roku. Mezi absolutními vítězi skončila na třetím místě síť dm drogerie markt.

Absolutním vítězem se stává obchodník, který získal nejlepší hodnocení v anketě napříč sortimentními kategoriemi. Vítěze jednotlivých kategorií hodnotitelé vybrali na základě on-line ankety, která oslovila 1000 zákazníků ve věku od 15 do 69 let napříč Českem.

Do výzkumu pořadatel nově zařadil kategorie e-shopy, lékárny, hračky a knihy. "Zařazení těchto kategorií mělo vliv i na celkové pořadí obchodníků z minulých let. Nové kategorie jsou silné a jejich nejvýraznější obchodníci se zařazují na přední příčky všech parametrů i celkového skóre," řekl generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný.

"Zajímavý vývoj můžeme pozorovat i na poli e-shopů s potravinami. Zařazením obchodů jako Košík.cz a Rohlik.cz do kategorie potravin v tomto roce sice nezamíchalo s nejvyššími příčkami celkového skóre, ale například v parametru důvěry se Rohlik.cz letos dostává na druhé místo," dodal Čarný.

před 43 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.